Jak wybrać projekt domu jednorodzinnego?

Na rynku projektów domów jednorodzinnych mamy obecnie bardzo szeroki wybór. Nie jest to wcale ułatwieniem a wręcz można powiedzieć, iż znacznie komplikuje proces wyboru projektu. Nadmierna ich ilość powoduje, iż trudno zdecydować się na jakiś konkretny projekt. Dlatego też, w tym przypadku, koniecznym będzie ustalenie sobie pewnych wytycznych. Wybierać zaś będziemy jedynie te projekty domów, które nasze wytyczne będą spełniać w jak największym zakresie. Warto więc przyjrzeć się przykładowym wytycznym, które mogą stanowić klucz do prawidłowego wyboru projektu domu.

Ustalamy wytyczne w zakresie wyboru projektu domu.

Tak jak więc o tym wspomnieliśmy, będziemy musieli w pierwszej kolejności ustalić sobie wytyczne co do wyboru projektu naszego domu. Jest to ważna kwestia, która pozwoli nam wybrać optymalny projekt. Tym bardziej, iż obecne na rynku projekty domów są wyjątkowo zróżnicowane pod wieloma względami. Do najważniejszych kwestii, które musimy tutaj wziąć pod uwagę będą więc należeć:

• Rodzaj zabudowy – tutaj możemy określić, jakiego typu będzie nasz przyszły dom. Chodzi o to, czy będziemy budować dom parterowy, piętrowy, czy też z poddaszem użytkowym. Czy w bryle budynku będzie znajdywać się garaż.

• Powierzchnia użytkowa – jest to kwestia bardzo ważna, której należy poświecić stosunkowo sporo czasu. Im większy dom wybierzemy, tym większe będą koszty budowy oraz jego eksploatacji. Z drugiej zaś strony zbyt mały dom ograniczy skutecznie nasze poczucie komfortu. Trzeba tutaj więc znaleźć idealnie złoty środek.

• Technologia budowy – to także ważna kwestia. Będą od niej zależne zarówno koszty budowy jak i późniejsze koszty eksploatacji. Możemy tutaj zbudować dom tradycyjny (obecnie rzadkość), energooszczędny oraz pasywny.

• Funkcjonalność budynku – jest to kwestia czysto indywidualna. Musimy jednak wszystkie projekty domów sprawdzić pod kątem tego, czy nie będą wymagana jakiekolwiek przeróbki. W przypadku kiedy nie wszystko nam będzie odpowiadać, trzeba będzie ponieść dodatkowe koszty związane z modyfikacją projektu.

Te trzy wytyczne powinny być bardzo wnikliwie przeanalizowane przy każdym projekcie. Tylko te projekty domów, które będą je spełniać w jak największym zakresie, powinny znaleźć się w kręgu naszych zainteresowań.

Generalnie rzecz biorąc, powinniśmy zawsze tak wybierać projekty domów, aby ich powierzchnia była starannie dopasowana do naszych potrzeb. tak samo konstrukcja budynku. Bardzo dobrym i oszczędnym rozwiązaniem są obecnie domy z poddaszem użytkowym. Przy niewielkich nakładach zyskujemy dodatkową przestrzeń użytkową. Możemy sobie na poddaszu przygotować na przykład sypialnie dla wszystkich domowników. Tutaj jak wiadomo, nie będzie konieczności utrzymania wysokiego komfortu tak więc łóżko ustawione zaraz przy spadzie dachu nie będzie nikomu w niczym przeszkadzać. Warto o takich kwestiach pamiętać, bowiem pozwala nam to na realne oszczędności podczas budowy domu.

Dodaj komentarz