Jak urządzić jadalnię: wybór miejsca, stołu i krzeseł

Jak urządzić jadalnię: wybór miejsca, stołu i krzeseł

Jadalnia jest jedną z ważniejszych przestrzeni w mieszkaniu. Staje się nie tylko miejscem na posiłki, ale także strefą rodzinną i spotkań z gośćmi. Dlatego tak ważne staje się wydzielenie chociaż kawałka domu, w którym będziemy mogli postawić stół i krzesła – główne składniki jadalni. Zobacz jak i gdzie urządzić jadalnię. 

Miejsce na wspólne posiłki 

Nie każdy z nas ma możliwość przeznaczenia osobnego pomieszczenia na urządzenie jadalni. Najczęściej jest ona połączona z kuchnią lub salonem. Otwarta kuchnia to świetny sposób na połączeniu dwóch funkcji w jednym miejscu. Jadalnia w kuchni jest wygodnym rozwiązaniem. Nie musisz nosić posiłków do drugiego pokoju, sprzątnie także jest łatwiejsze. Poza tym jadalnia połączona z kuchnią tworzy ciepły i rodzinny klimat. Natomiast jeśli jesteś posiadaczem małej i zamkniętej kuchni, to równie dobrym rozwiązaniem może być urządzenie jadalni w salonie. Warto jednak lekko oddzielić strefę jadalnianą od strefy relaksu i odpoczynku. W jaki sposób? Stół z krzesłami możesz umieścić na dywanie i tym sposobem stworzyć optyczne wrażenie wydzielonej przestrzeni, a kanapę i fotele ustawić tak, by tworzyły osobny kąt.

Stół i krzesła do jadalni 

Centrum każdej jadalni to oczywiście stół i krzesła. Ten duet powinien łączyć w sobie trzy cech: funkcjonalność, wygodę i elegancję. Ciekawą propozycją są drewniane stoły oraz krzesła. Jest to klasyka gatunku, pasuje do każdego wnętrza – zarówno w stylu skandynawskim, rustykalnym, czy nowoczesnym. Stół powinien pomieścić wszystkich domowników. Warto jednak wybrać nieco większy model, tak żeby wygodnie mogli usiąść także dodatkowi goście. Jeśli nie masz miejsca na co dzień na duży stół, to alternatywą może być stół rozkładany. 

Drugie w kolejności są krzesła. Wybór krzeseł do jadalni jest ważną decyzją. To od nich zależy komfort osób zasiadających do wspólnego posiłku. Nie mogą być ani za niskie, ani za wysokie, zbyt głębokie lub za płytkie. Muszą być w sam raz. Wysokość krzeseł dopasuj do wysokości stołu. Przyjmuje się, że wysokość siedziska od podłogi nie powinna być większa niż 49 cm. Optymalna wysokość wynosi między 45 a 49 cm. Natomiast głębokość siedziska powinna być na ⅔ długości uda. Tym sposobem nie będziemy się zsuwać z krzesła, ale też będziemy sięgać stopami do podłogi. A co jeśli nie drewniane krzesła? Drugą, równie stylową propozycją są krzesła tapicerowane, czyli pokryte materiałem. To ciekawy i prosty sposób na urozmaicenie pomieszczenia. Zwłaszcza jeśli zależy nam dodaniu koloru. Stylowe krzesła do jadalni znajdziesz na Nodedeco

Dodaj komentarz