Jak stworzyć mapę marzeń?

Mapa marzeń to coś, co stosunkowo niedawno zaczęło zyskiwać na popularności. Jest to sposób graficznego przedstawienia naszych celów i zamiarów na przyszłość. Od prostej listy różni ją format. Nie jest to zwykła zapisana długopisem strona w notesie – wymaga ona znacznie więcej kreatywności i zaangażowania, co może przełożyć się na lepsze efekty. Może być rysunkiem, malowidłem czy kolażem – limitem są tylko chęci!

Ułóż mapę marzeń w sposób, który tobie odpowiada

Jest wiele sposobów, na które można wykonać tego typu mapę. Można stworzyć tak zwane koło życia, które dzielimy na istotne dla nas sekcje, na przykład „Rodzinę”, „Zdrowie”, „Karierę”, zależnie od własnych potrzeb. Zaznaczamy na nim od 1 do 10, jak bardzo jesteśmy usatysfakcjonowani tym elementem naszego życia. Skłania to do refleksji na temat tego, co możemy zmienić, poprawić czy dodać, aby być szczęśliwsi. Mapę możemy także zbudować na tak zwanej siatce bagua. Kartkę lub obszar w programie graficznym należy rozdzielić na 9 części, które następnie trzeba wypełnić swoimi pragnieniami, marzeniami, celami czy istotnymi dla nas wartościami.

Kluczem jest odpowiednia selekcja

Mapa marzeń ma za zadanie motywować do działania i pozytywnie nastrajać. Wobec tego, jeśli chcesz na przykład wkleić na nią jakiś obrazek czy coś na niej narysować, pamiętaj, aby było to coś pozytywnego, a nie dołującego czy zniechęcającego. Podobnie przy wybieraniu celów, które chcesz osiągnąć. Nie poddawaj się niepewności czy negatywnemu myśleniu. Jeśli chcesz coś zrobić, to nic nie powinno stać na przeszkodzie, aby pojawiło się to na twojej mapie marzeń. Przy wyborze nie przejmuj się opiniami i oczekiwaniami innych, a myśl o sobie i o tym, czego ty pragniesz i oczekujesz.

Nie zniechęcaj się – Twoja własna mapa marzeń

Twoja mapa nie musi być najpiękniejsza czy najlepiej wykonana. Istotne jest, aby spełniała twoje oczekiwania i była rzeczywistym obrazem twoich celów, pragnień i wartości. Metoda ta ma za zadanie pomóc, a nie utrudniać, przede wszystkim jako sposób na uporządkowanie i usystematyzowanie swoich marzeń, co daje jej przewagę nad zwykłą listą, która może szybko zostać zignorowana i zapomniana. Nie jest to jednak coś, co zadziała dla każdego. Niektórym może się ona wydać zbędną stratą czasu, aczkolwiek wiele osób, które stworzyły swoją mapę, potwierdzają jej skuteczność.

Wykonanie tego typu mapy pozwala na łatwiejsze zmotywowanie się do działania i pokonanie lenistwa, które bywa wielką przeszkodą na drodze do spełnienia marzeń. Jest ona szczególnie dobrym rozwiązaniem dla osób, które lubią porządkować i systematyzować swoje cele i pragnienia. Z całą pewnością warto spróbować!

Dodaj komentarz