Jak przygotować naturalny kompost, który kompleksowo odżywi glebę w ogrodzie i na działce?

Jak przygotować naturalny kompost, który kompleksowo odżywi glebę w ogrodzie i na działce?

Własne warzywa i owoce, a także wonne i lecznicze zioła, to powód do dumy wielu działkowców i amatorów ogrodnictwa. Jedną z podstaw sukcesu w ich uprawie jest przede wszystkim zadbanie o żyzność gleby i odpowiednie jej nawożenie. Najważniejszym miejscem w ogrodzie powinien być więc kompostownik, jednak jak przygotować dobrej jakości kompost?

Kompostownik — jak go zbudować?

Typów kompostowników istnieje bardzo wiele, a każdy ogrodnik ma własne pomysły co do ich konstrukcji. Najważniejsze jest jednak to, aby kompostownik był zbudowany z materiału, który będzie dobrze trzymał ciepło, a ci, którzy dbają o ekologię, używają do jego konstrukcji cegieł lub drewna.

Kompostownik powinien też nie mieć dna, gdyż kompost nie powinien być izolowany od gruntu. Dnem może być najwyżej jakaś siatka. Do zawartości kompostownika powinny mieć bowiem dostęp dżdżownice, które również będą przerabiać znajdującą się w nim materię.

Co i jak umieszczać w kompostowniku?

Aby stworzyć dobry kompost, konieczne jest zaistnienie trzech dodatkowych czynników:

  • Wysoka temperatura w wysokości około 60 stopni, która powstaje wskutek zachodzących procesów gnicia
  • Obecność powietrza
  • Szybki rozwój bakterii, które przeprowadzają cały proces

Temperatura w kompostowniku osiąga wysokie wartości samorzutnie, za co odpowiadają intensywne procesy gnicia. W temperaturze 60 stopni nie wykiełkują nasiona, które mogły przedostać się do kompostu, a także zostanie zabitych wiele chorobotwórczych drobnoustrojów. To właśnie dlatego kompost powinien dobrze trzymać ciepło.

Napowietrzenie zapewnia się poprzez przekładanie w kompostowniku luźnych warstw roślin, złożonych z większych i twardszych ich elementów, z drobnym materiałem roślinnym. Na dnie kompostownika najlepiej więc umieścić twarde liście i łodygi kapusty, a także poprzycinane miękkie gałązki krzewów, których zazwyczaj w ogrodzie jest pod dostatkiem. Na taką warstwę luźnego materiału układa się materiał zbity, czyli drobniejsze liście i skoszoną trawę, a warstwa taka powinna mieć 20-30 cm.

Szybkie mnożenie się i przyspieszoną pracę bakterii zapewnia za to warstwa aktywatora, czyli materiału bogatego w azot, który stanowi dla tych mikroorganizmów pokarm. Umieszcza się ją na drobniejszym materiale roślinnym. Najlepszym aktywatorem jest obornik i odchody ptactwa, ale można też kupić w sklepach ogrodniczych ekologiczne aktywatory. Jeżeli aktywatorem jest obornik, układa się go warstwą 10-15 cm, jeżeli warstwa drobnego materiału roślinnego ma grubość 20-30 cm. Odchody ptactwa są jednak bardzo bogate w azot i wystarczy tu warstwa mierząca 5-7 cm.

W kompostowniku można umieszczać niemal dowolną materię organiczną — szczątki roślin z ogrodu, resztki jedzenia, a nawet gazety, tekturę i w pełni naturalne tkaniny, na przykład wytworzone w całości z lnu, bawełny, czy wełny, jednak tu trzeba być pewnym całkowicie naturalnego składu ubrań, a ten jest dziś rzadkością i lepiej nie ryzykować. Do kompostownika można wrzucać też nawet pióra, a także włosy.

Powyższa propozycja składu i zawartości kompostownika to świetnie sprawdzony sposób na piękne i zdrowe rośliny, gdyż gleba zostanie zaopatrzona w cenne minerały, a także w niezbędną próchnicę, której nie będzie w stanie zastąpić żaden nawóz sztuczny lub taki, który przygotowano wyłącznie na bazie materii nieorganicznej.

Dodaj komentarz