Jak maluchy spędzają czas w przedszkolu?

Każde przedszkole musi obowiązkowo posiadać swój program zajęć na każdy dzień, którego nauczycielki muszą się trzymać dostarczając dzieciom wszystkiego co jest im potrzebne. Jednak ramy tego programu są w każdym przypadku takie same i dlatego łatwo można podzielić dzień dziecka w przedszkolu na kilka głównych bloków programowych, które poniżej są w skrócie przedstawione.

Okres przyjścia dzieci do przedszkola

W zależności od tego w jakich godzinach pracuje przedszkole blok ten rozpoczyna się o różnych godzinach jednak przeważnie początek ten jest pomiędzy godziną szóstą i siódmą rano. Trwa on do rozpoczęcia przygotowań do śniadania. Z reguły zajęcia dla dzieci są bardzo swobodne i mogą się odbywać zarówno w grupach jak i indywidualnie ? według inwencji dzieci. Co chwilę pojawiają się nowe dzieci, które dołączają się do wspólnej zabawy bądź szukają sobie swojego miejsca do zabawy.

Przygotowanie do posiłku

Jest to czas, podczas którego dzieci uczą się nawyków związanych z czystością i przygotowaniem do posiłków. Zazwyczaj w pierwszej kolejności dzieci, które mają potrzebę idą sikać (reszta czeka na nie w jednym miejscu), a później wszyscy idą myć ręce. Nauczycielka pilnuje, aby każde dziecko było czyste przed rozpoczęciem śniadania.

Śniadanie

Zwykle trwa około pół godziny i oprócz tego, że ma dziecku zapewnić składniki odżywcze oraz energię na kolejny blok programowy to powinno jeszcze uczyć zasad kulturalnego jedzenia i zachowania podczas posiłków. Odpowiedzialne są za to Panie, które towarzyszą dzieciom podczas śniadania.

Czas przedobiedni

Po śniadaniu dzieci zaczynają zabawy i zajęcia organizowane indywidualnie i grupowo przez nauczycielki. Są to zazwyczaj przeplatane zajęcie edukacyjne z ruchowymi. Zabawy edukacyjne to przeważnie zajęcia plastyczne, muzyczne, słuchanie bajek i inne. Bardzo często ten czas poświęcany jest na pobyt na świeżym powietrzu (spacery, zabawa na placu zabaw). Zwykle w tym czasie odbywają się zajęcia z rytmiki przed obiadem tak, aby mogły w nich uczestniczyć wszystkie dzieci (po obiedzie część jest odbierana ponieważ kończy się podstawa programowa w przedszkolach publicznych).

Przygotowanie do obiadu

Niedługo przed podaniem obiadu powtarzane są te czynności co przed śniadaniem.

Obiad
Wszystko odbywa się tak jak podczas śniadania tylko posiłek jest całkiem inny.

Odpoczynek
Maluchy tuż po obiedzie mają tak zwane leżakowanie, starsze grupy też odpoczywają jednak słuchając muzyki lub bajek. Zwykle odpoczynek trwa godzinę do dwóch.

Podwieczorek
Tuż po odpoczynku podawany jest podwieczorek, który może mieć bardzo różną postać i zwykle trwa bardzo krótko.

Czas końcowy

Dla niektórych dzieci trwa on długo i zależny jest w głównej mierze od tego kiedy rodzice wracają do domu z pracy. Zazwyczaj wtedy prowadzone są grupowe lub indywidualne zajęcia wyrównawcze dla dzieci, które wykazują jakieś objawy opóźnienia w poszczególnych elementach rozwojowych (rozróżnianie kolorów, literek, cyferek itp.). Oprócz tego to jest właśnie na czas na różne zajęcia dodatkowe w zależności od tego jakie są organizowane w poszczególnych przedszkolach (język angielski, plastyka, muzyka itp.). Poza wymienionymi zajęciami dzieci bawią się według własnego upodobania ? w grupie lub indywidualnie.

Jak widać harmonogram jest napięty i nie brakuje w nim niczego czego potrzebuje dziecko. Dlatego rodzice oddający swoje dziecko do dobrego przedszkola mogą być spokojni o jego wychowanie oraz ogólnie pojęty rozwój.

Dodaj komentarz