Jak leczyć osteoporozę?

Jak leczyć osteoporozę?

Aby leczyć osteoporozę należy zażywać odpowiednie leki. Powinny być one dobrane odpowiednio do wieku i płci pacjenta. Zapewni to jak najbardziej efektywne i bezpieczne leczenie. Leki, które zmniejszają ryzyko złamań kości można podzielić na kilka rodzajów.

Bisfosfoniany, to najpopularniej stosowane leki przeciwdziałające osteoporozie. W wyniku ich zażywania zmniejsza się tempo utraty tkanki kostnej w naszym organizmie. Niestety, tylko niektóre z nich mają potwierdzone działanie w wyniku wszystkich rodzajów złamań wynikających z osteoporozy. Niektóre z nich przeciwdziałają tylko złamaniom kręgów, natomiast nie uchronią nas przed złamaniem szyjki kości udowej. Należy również pamiętać o tym, że działają one też w zależności od płci, wieku i zaawansowania choroby. Oznacza to, że niektóre skuteczne są tylko dla kobiet u których choroba jest już bardzo zaawansowana. Leki należące do grupy bisfosfonianów przyjmowane są najczęściej doustnie. W przypadku niektórych z nich możliwe jest również podawanie dożylne. W tym wypadku częstotliwość podawania jest dużo niższa niż w przypadku leków doustnych (raz na kilka miesięcy).

Należy pamiętać o tym, że leki doustne trzeba przyjmować w określony sposób tak aby zapewnić jak najbardziej optymalne wchłanianie się leku, a co za tym idzie skutecznie leczenie osteoporozy. Tabletki należy połykać na czczo popijając je dużą ilością wody. Po zażyciu zalecane jest pozostanie w pozycji stojącej lub też siedzącej przez około godzinę. Jeśli nasz organizm źle znosi leki podawane doustnie, należy wtedy rozważyć zmianę kuracji na dożylną. Do skutków ubocznych leczenia doustnego należą problemy z układem pokarmowym np. bóle brzucha, wymioty, czy biegunka. Mogą również wystąpić ostrzejsze powikłania np. podrażnienie czy zwężenie przełyku. Doświadczać możemy również bólu kości oraz mięśni, lecz jest to powikłanie występujące zdecydowanie rzadziej.

Jeśli rozpoczęliśmy leczenie osteoporozy za pomocą bisfosfonianów, to musimy również zapewnić naszemu organizmowi odpowiednią ilość wapnia oraz witaminy D. Możemy to osiągnąć przyjmując odpowiednie suplementy oraz układając zbilansowaną dietę.

Dodaj komentarz