Jak dbać o skórzane buty i co zrobić z usterkami ?

Chociaż przybywa producentów, którzy specjalizują się w produkcji butów, to jednak wielu z nich nie oferuje wyrobów z najwyższej półki. Niestety najbardziej wytrzymała i jednocześnie najelegantsza skóra wciąż jest bardzo droga. Z drugiej jednak strony buty skórzane to inwestycja na lata. Trzeba tylko odpowiednio o nie dbać, by móc się nimi cieszyć przez co najmniej kilka kolejnych sezonów.

Zalety skórzanych butów

Skórzane buty mają wiele zalet. Przede wszystkim pozwalają skórze oddychać. Są naturalne, odporne na działanie czynników zewnętrznych, nie mają tendencji do pękania, jak typowe produkty z ekoskóry, czyli w rzeczywistości materiałów syntetycznych. Warto jednak pamiętać, że sama skóra to jednak nie wszystko. Istotna jest też jakość wykonania samego obuwia. Zdecydowanie mocniejsze i trwalsze są buty szyte, ale mocno sklejone buty również mogą wykazać się podwyższoną trwałością. Ważne, by uważnie je obserwować i naprawiać, kiedy tylko zauważy się pierwsze ślady zniszczenia. Nawet niewielkie uszkodzenia mogą sprawić, że buty utracą swoją formę i staną się jeszcze bardziej podatne na działanie negatywnych czynników.

Odpowiednia konserwacja to podstawa

W kwestii ochrony obuwia, najlepsza jest ich uprzednie zabezpieczenie. Każde skórzane buty trzeba odpowiednio zaimpregnować. Specjalne do tego preparaty można kupić od razu w sklepie z butami. Świetnie sprawdza się też w tej roli tłuszcz a nawet wazelina, która skutecznie natłuszcza skórę naturalną. W przypadku typowych kozaków z długą cholewką, przydają się też profesjonalne prawidła, które pozwolą zachować butom ich kształt.

W czym może pomóc dobry szewc?

U szewca dobrze jest wymienić zelówki i obcasy, kiedy tylko zaczną się na za bardzo ścierać. Fachowiec może też zająć się prującymi się szwami albo podkleić but w tych miejscach, w których cholewka ewidentnie zaczyna odchodzić już od podeszwy.

Renowacja butów na własną rękę krok po kroku

Niekiedy obuwie wymaga jedynie drobnych napraw, które możemy wykonać samodzielnie. Nie jest to trudne, a mając odpowiedni klej, można skleić odpadającą podeszwę lub inne drobne elementy, które straciły swoją przyczepność. Jeśli planuje się samodzielnie naprawić buty, najlepiej jest zainwestować w dobrej klasy klej. Idealnie w tej roli sprawdzają się nowoczesne kleje termotopliwe. Nie mają one zapachu ani koloru. Można więc nimi subtelnie podkleić buty, a po wyschnięciu nie będzie nawet widać śladów naprawy.

By móc podkleić buty klejem termotopliwym, najlepiej jest wybrać taki jego rodzaj, który idealnie nadaje się do klejenia skóry. Sam klej to jeszcze nie wszystko. By go nałożyć, potrzebny jest specjalny pistolet. Nie jest ani drogi, ani trudny w obsłudze. Kleje oferowane na rynku posiadają uniwersalny kształt i rozmiar, który sprawia, że z łatwością można je dopasować praktycznie do każdego pistoletu, niezależnie od firmy.

Klej po naprawie stygnie zazwyczaj kilkanaście minut. Mimo wszystko jednak dobrze jest się wstrzymać przynajmniej dzień z założeniem butów. Zwłaszcza w przypadku, kiedy pogoda jest dość niepewna. Nie warto zwlekać z naprawą obuwia, by uszkodzenie nie przekształciło się w nieodwracalną wadę.

Dodaj komentarz