Inspiracja – od czego możesz zacząć osobistą przemianę?

Inspiracja – od czego możesz zacząć osobistą przemianę?

Jak pobudzić siebie do zmiany? Jak wywołać chęć zmiany? Jak zacząć się zmieniać? Motywy działań mogą być różne. Czasem będzie to wewnętrzna potrzeba zmiany, a czasem środowisko zewnętrzne wywoła presję, dzięki której się zmienimy.

Jednak według mnie jeden czynnik jest konieczny by dokonać zmiany. Bez względu na to czy potem potrzeba pochodzi z wewnątrz, czy z zewnątrz, to na początku potrzebujesz, jednej rzeczy. A jest nią

Bodziec zewnętrzny

Żeby w ogóle móc się zmienić, musi powstać w Tobie wizja, musi zostać zasiane nasiono. Oczywiście mogą zdarzyć się wyjątki i zaczniesz marzyć o czymś, czego nigdy nie widziałeś (ja np. przed wynalezieniem tabletów, smartfonów myślałem o tym, że fajnie byłoby mieć takie urządzenia). Jednak to są rzadkie przypadki, a dodatkowo często zakończą się one stwierdzeniem „to niemożliwe”.

Natomiast jeżeli chcesz dokonać zmiany, to musisz wiedzieć, że istnieje taka możliwość. Dawniej nie wiedziałem, że można zarabiać przez internet. A jeżeli nie wiem, że można coś zrobić, to nawet nie próbuję. W ten sposób wiele ludzi żyje w ograniczeniach, bo nie mają pojęcia, że można inaczej. Zostali wychowani w pewnych schematach, przekonaniach i nie wierzą, że można się z nich wyrwać.

Żeby dowiedzieć się o możliwości zmiany potrzeba bodźca z zewnątrz. Czegoś dzięki czemu stwierdzisz, że można żyć inaczej. I tutaj przechodzimy, do

Inspiracja – słowo klucz

Według mnie gdy mowa o zmianie to najskuteczniej działa inspiracja. Oczywiście można użyć środków przymusu np. tortur. Niewiele osób oprze się torturowaniu. Jednak czy taka zmiana cieszy? Jeżeli taki nacisk nie trwa długo, to osoby wrócą czym prędzej do dawnego życia po tym jak on zniknie.

A przecież nie chodzi o to by zmienić się na chwilę. Według mnie kluczowa jest zmiana na stałe. A żeby jej dokonać musi zajść wewnętrzna potrzeba zmiany. Po co więc inspiracja? Ona jest bodźcem zewnętrznym, który pokazuje, że można żyć inaczej.

Bo w jaki sposób możesz zapragnąć zarabiać przez internet, jeżeli nie wiesz, że istnieje taka możliwość? Ok, to jest na jakiś sposób możliwe, jednak co ma zrobić osoba, która nie wie o istnieniu internetu?

Osobiście uważam, że o wiele łatwiej jest dokonać zmiany, gdy powie nam się wprost „to jest możliwe”, lub gdy dowiemy się o tym, że ktoś coś osiągnął i poznamy jego historię. Szczególnie na początku drogi, mówienie wprost jest o wiele łatwiejsze. Bo teoretycznie każdy wie, że istnieją milionerzy, ludzie bogaci. Jednak niektórzy myślą, że trzeba się takim urodzić i pokazanie im przykładów osób, które nie miały nic a osiągnęły sukces i są wolne finansowo zadziała dużo lepiej, niż powiedzenie „skoro inni są bogaci, to Ty też możesz”.

Gdzie szukać inspiracji?

Najprostsza odpowiedź brzmi – wszędzie. Bo tak naprawdę wszędzie możesz znaleźć inspirację. Wszystko zależy od twojego spojrzenia na świat. W internecie znajdziesz wiele filmów, np. Steva Jobsa, lub Nicka Vujcica. Znajdziesz opisy wielu historii, zarówno typowych sukcesu, jak i dotyczących miłości, duchowości, znaczenie rozwoju, zarządzania swoim czasem. Dzisiaj w internecie znajdziesz masę inspiracji, wystarczy, że się otworzysz.

Jednocześnie masa inspiracji znajduje się również poza internetem. W większości książek znajdziesz potężną dawkę inspiracji. Czasem będzie ona trochę kiczowata i tandetna (bohater poświęcił całe życie, by szkolić się w walce i uratować ukochaną – wymyśliłem tą historie, chociaż pewnie można znaleźć takie książki). Jednak zawsze możesz wyciągnąć z inspiracji to co najlepsze. Nie musisz być wierną kopią, z tego co Cię zainspirowało możesz dla siebie wziąć małą część.

Ponadto wiele inspiracji znajdziesz w codziennych sytuacjach. W rozmowach ze znajomymi, rodziną. Zacznij obserwować to co Ciebie otacza, czasem nawet przepuszczenie na pasach może zainspirować do pomagania innym, bo sobie ktoś uświadomi, że do tej pory nigdy tego nie robił, nawet gdy nigdzie mu się nie śpieszyło. Wejdziesz do mieszkania znajomego i zauważysz, że ma wszystko poukładane i wtedy stanie przed Tobą widok twojego pokoju, w którym masz masę śmieci.

Dodaj komentarz