Golenie i pielęgnacja męskiej skóry twarzy w pigułce

Gładka, zdrowa, zadbana, a przede wszystkim młoda skóra to nie tylko problem Pań, ale także w ostatnich czasach każdego eleganckiego mężczyzny. Panowie coraz częściej odwiedzają salony kosmetyczne, poszukują porady w punktach dermokosmetycznych w celu dobrania dla siebie odpowiedniego kosmetyku. Półki w hipermarketach zdecydowanie przestały im wystarczać…

Skóra męska, a kobieca

Kobieca skóra jest o około 20 procent cieńsza od męskiej, która dodatkowo jest bardziej tłusta i elastyczna, co pomaga się jej bronić przed zanieczyszczeniami, wiatrem, słońcem i mrozem. Zawiera większą ilość włókien kolagenowych i elastylowych, dzięki czemu wolniej się starzeje. Niestety codzienne golenie powoduje mikrouszkodzenia i podrażnienia skóry naruszające płaszcz hydrolipidowy. Golenie wzmaga występowanie stanów zapalnych i nadmierne wysuszanie skóry. Dlatego kosmetyki przeznaczone dla mężczyzn powstają z uwzględnieniem ich potrzeb.

Golenie, a rodzaj cery

Mężczyźni o bardzo wrażliwej skórze powinni używać elektrycznych maszynek do golenia, które pozwalają utrzymać ich skórę w lepszej kondycji. Panowie posiadający skórę normalną mogą korzystać z golenia na sucho i mokro, nie ma to dla nich żadnych szkodliwych skutków. Cera trądzikowa i tłusta wymaga odpowiedniej pielęgnacji przeciwbakteryjnej, dlatego wszystkie preparaty przeciwtrądzikowe lub hamujące nadmierne wydzielanie sebum (żele i peelingi do twarzy) należy stosować przed goleniem. Peeling złuszcza naskórek i wygładza skórę, dzięki temu jest ona odpowiednio przygotowana do golenia. Panowie o bardzo twardym zaroście powinni przygotować skórę odpowiednim kosmetykiem do golenia – typu: żel, krem lub pianka – w zależności od indywidualnych upodobań. Golenie powinno być w takich przypadkach poprzedzone prysznicem. Natomiast panom o miękkim zaroście zaleca się golenie na sucho (maszynką elektryczną) i to przed porannym prysznicem. Golenie na sucho polega na ścieraniu i to dość ostrym, a nie cięciu. Po zabiegu golenia należy skórę umyć i wysuszyć, a następnie dopiero użyć balsamu o działaniu nawilżającym i odżywczym. Używanie wody kolońskiej i innych preparatów zawierających alkohol pozostawmy w PRL-u. Absolutnie nie należy ich używać!

Kolejność golenia

Panowie, zawsze golimy: pierwsze policzki (włosy najdelikatniejsze), następnie: szyja (włosy delikatne – skóra wrażliwa), potem: przestrzeń między nosem a ustami (miejsce delikatne i erogenne), na końcu: broda (twarda i mało dopieszczana). Maszynki do golenia należy myć po każdym użyciu gorącą wodą, a elektryczne dezynfekować! Z braku higieny męskich maszynek do golenia często w obrębie twarzy powstają zmiany ropne i nie są one objawem trądziku, a wynikiem zapalenia mieszków włosowych o podłożu bakteryjnym. Wymagają one wówczas leczenia dermatologicznego z zastosowaniem zewnętrznych maści z antybiotykiem i sterydem.

Typy męskiej cery:

Wrażliwa. Wymaga delikatnej pielęgnacji przy użyciu odpowiednich kosmetyków. Szybko i intensywnie reaguje pieczeniem i zaczerwienieniem na różnego rodzaju podrażnienia i otarcia spowodowane np. goleniem. Podobne objawy powoduje też nieodpowiednia pielęgnacja. Idealny kosmetyk, z minimalną ilością składników zapalnych, bez zawartości parabenów (konserwantów) i alkoholu jest odpowiedni dla panów o tym rodzaju cery. Kosmetyki powinny zawierać substancje nawilżające i zapobiegające powstawaniu ewentualnych zaczerwienień i przyspieszające regenerację naskórka. Należy także wspomnieć o dopasowaniu kosmetyku do warunków pogodowych, tzn. mróz – krem lipidowy, odżywczy i z filtrem – słońce.

Normalna. Charakteryzuje ją zdrowy, świeży i gładki wygląd. Nie oznacza to jednak, że nie należy dbać o jej codzienną higienę i dochowywać odpowiedniej dbałości. Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji tego rodzaju skóry dostarczać powinny jej odpowiedniego nawilżenia, szybko się wchłaniać i jednocześnie działać odświeżająco, nie pozostawiając przy tym intensywnego zapachu. Zawartość w używanych kosmetykach filtrów UV odpowiednio chroni skórę przed negatywnym wpływem środowiska zewnętrznego.

Sucha. Posiada znamiona napięcia, bywa przy tym bardzo szorstka i łatwo pęka. Występuje u wielu mężczyzn. Jest bardzo wrażliwa na zimno, wodę i suche powietrze (uwaga na klimatyzację, także w samochodzie!). Kosmetyki zawierające dużą ilość składników nawilżających i odżywczych (witamina E, kwas hialuronowy, olej z avocado, masło shea, kolagen, lipidy) pozwolą zapewnić odpowiednią pielęgnację tego rodzaju cery (Uwaga Panowie: patrzymy na skład kosmetyku przy zakupie, a nie dopiero w łazience!).

Tłusta. Najgorsza do pielęgnacji i najczęściej występująca. Niestety… męska gospodarka hormonalna powoduje nadmierne wydzielanie sebum, którego przyrost powoduje między innymi stres (np. w pracy). Wykwity, wągry i rozszerzone pory to cechy tej skóry i codzienny koszmar spędzający jej właścicielowi sen z powiek. Profilaktyka i dbałość o taki rodzaj skóry, wymaga użycia kosmetyku, który nie podrażnia naskórka. Powinien on mieć lekką konsystencję i szybko się wchłaniać. Aplikując go na skórę nie może pozostawiać po sobie tłustego filmu.

Podsumowując…

Szanowni Panowie! Krem Waszej partnerki, kremy do rąk i stóp – to nie kremy do Waszej twarzy. Linie męskie i żeńskie w kosmetykach różnią się zasadniczo. Są inne! Zwracajcie zatem uwagę na często angielski napis na opakowaniu: „For Men”. To ważne!

Dodaj komentarz