Exploit – co to jest i jak uniknąć zagrożenia?

Exploit – co to jest i jak uniknąć zagrożenia?

Exploit to rodzaj złośliwego oprogramowania, które wykorzystuje błędy w kodzie programu, aby zainfekować dane urządzenie. Skutki takiego ataku mogą być bardzo różnorodne i obejmować m.in. bardzo szybkie zużycie dostępnych zasobów komputera. Jak uniknąć tego zagrożenia?

Co to jest exploit i jak działa?

Exploit to program, a czasami sam fragment kodu, który wyszukuje i wykorzystuje błędy w kodzie zwykłych aplikacji lub systemie operacyjnym. Po zlokalizowaniu takiej luki komputer zostaje zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, które może wyrządzać wiele dalszych szkód. Exploity trafiają na komputery różnymi drogami – najczęściej są one przesyłane w załącznikach do wiadomości mailowych lub pobierane z niezabezpieczonych stron internetowych.

Skutki wywołane przez obecność exploitów mogą być naprawdę różne. Złośliwe oprogramowanie tego typu często wykorzystuje program pocztowy na danym komputerze, aby rozsyłać spam lub przesyłać wirusy dalej. Jednocześnie w większości przypadków znacząco zużywają zasoby urządzenia, prowadząc do zauważalnego obniżenia jego wydajności. Niekiedy mogą także przechwytywać wciskane klawisze, co pozwala na wykradanie danych dostępowych – z tego względu warto zawsze stosować uwierzytelnianie wieloskładnikowe. Aby uniknąć tego typu problemów, istotne będzie poznanie najważniejszych metod ochrony przed exploitami.

Jak uchronić się przed exploitami?

Ochrona przed szkodliwymi exploitami obejmuje szereg zachowań, które zwiększą nasze bezpieczeństwo w sieci. Przede wszystkim należy używać jedynie oprogramowania pozyskanego z legalnych, bezpiecznych źródeł – to samo dotyczy wszelkiego rodzaju aktualizacji. Jeśli jest to możliwe, warto skorzystać z opcji automatycznej instalacji update’ów, dzięki czemu program sam pobierze potrzebne pliki z odpowiedniego miejsca.

Co istotne, powinniśmy unikać pobierania podejrzanych plików oraz otwierania korespondencji od nieznanych nadawców. Nie bez znaczenia jest również korzystanie z zapory firewall oraz dobrej jakości programu antywirusowego. Czasami jednak nawet najwyższy stopień ostrożności nie wystarczy – w takich sytuacjach pozostaje przywrócenie plików z kopii zapasowej. W tym celu doskonale sprawdzi się backup danych w chmurze.

Kopia zapasowa danych dla firm – dlaczego warto ją zrobić?

Dokumenty i inne ważne informacje biznesowe obecnie są często przechowywane jedynie w wersji elektronicznej. Dlatego tak istotne jest, aby odpowiednio zabezpieczyć pliki przed ewentualną utratą na skutek uszkodzenia lub ataku. Backup danych w chmurze jest najlepszym sposobem, aby to zrobić – dzięki temu można mieć pewność, że zapisane informacje będą dostępne z dowolnego miejsca.

Co więcej, kopia zapasowa danych dla firm wykonana u zewnętrznego dostawcy jest przeważnie znacznie lepiej chroniona niż lokalna infrastruktura. Backup danych w chmurze to usługa dostępna u różnych dostawców w Polsce – między innymi w firmie INEA, która oferuje także Internet biznesowy oraz zaawansowane rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Warto przy tym zaznaczyć, że kopia na dysku cloud będzie chroniona nawet w sytuacji, gdy własne serwery firmy padły ofiarą ataku.

Dodaj komentarz