Doradca kredytowy czy doradca bankowy – kogo wybrać?

Jeśli ktoś ma w planach zaciągnięcie zobowiązania finansowego, szczególnie takiego, które opiewa na wysoką kwotę, może zastanawiać się nad skorzystaniem z usług eksperta w tym zakresie. Pozwoli to znacznie przyspieszyć cały proces i uczynić go mniej stresującym. Podczas poszukiwania informacji na temat specjalistów w zakresie finansów i bankowości można natrafić często na dwa pojęcia – doradca kredytowy oraz doradca bankowy.

Brzmią one bardzo podobnie i oba faktycznie są powiązane z zaciąganiem różnego rodzaju kredytów i pomocy w tym zakresie, jednak nie oznaczają tego samego. Wprost przeciwnie – występują między nimi znaczące różnice, które mogą mieć znaczący wpływ na ostateczne zadowolenie klienta z zaciągniętego kredytu. W takim razie, którego z tych ekspertów wybrać i dlaczego? Doradzamy!

Doradca kredytowy a doradca bankowy – różnice

Doradca kredytowy jest ekspertem, który nie jest zatrudniony przez jeden bank, a współpracuje z wieloma instytucjami finansowymi. Dzięki temu klient nie ponosi żadnych opłat związanych z korzystaniem z jego usług (ponieważ to bank opłaca prowizję doradcy), ale jednocześnie może wybierać spośród wielu różnorodnych ofert. Nie ma ryzyka, że niepotrzebnie przepłaci na kredycie (co ma znaczenie szczególnie w przypadku kredytów hipotecznych i innych zobowiązań na wysoką kwotę, gdzie przepłacić można nie o kilkaset złotych, a nawet o kilkadziesiąt tysięcy).

Z kolei doradca bankowy jest zatrudniony tylko przez jeden bank i zajmuje się udzielaniem pomocy w skorzystaniu z oferowanych przez swojego pracodawcę produktów finansowych. Jego wsparcie może więc być przydatne, jeśli jesteśmy już pewni, że interesują nas oferty konkretnej instytucji, ale nie pomoże on nam w przypadku, gdy chcemy jedynie porównać propozycje różnych instytucji.

Którego doradcę wybrać?

Korzystniejszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z dobrym doradcą kredytowym, którego można znaleźć tutaj: kredytpoznan.pl/. Przeanalizuje on sytuację finansową danego klienta, a następnie na podstawie zgromadzonych informacji wyszuka najlepszą ofertę kredytu we wszystkich instytucjach, z którymi współpracuje. Wsparcie doradcy kredytowego dotyczy nie tylko samego wyboru kredytu, ale także jego późniejszego pozyskiwania, a więc między innymi załatwiania wszelkich formalności z tym związanych (takich jak chociażby prawidłowe wypełnienie wniosku kredytowego).

Doradca bankowy jest ograniczony aktualną ofertą jednego banku. Nawet, jeśli w innej instytucji można w danej chwili zaciągnąć kredyt na lepszych warunkach, nie może on zaproponować innej oferty. W związku z tym, chociaż niewątpliwie jest to wykwalifikowany i doświadczony ekspert, doradca kredytowy w większości przypadków okaże się lepszą alternatywą.

Dodaj komentarz