Dlaczego wypadają włosy? Przyczny i sposoby zapobiegania utracie włosów

Dlaczego wypadają włosy? Przyczny i sposoby zapobiegania utracie włosów

Wypadanie włosów może objawiać się na wiele różnych sposobów, w zależności od tego, co je powoduje. Może pojawić się nagle lub stopniowo i wpłynąć tylko na skórę głowy lub całe ciało.
Ludzie zazwyczaj tracą od 50 do 100 włosów dziennie. Zwykle nie jest to zauważalne, ponieważ w tym samym czasie rosną nowe włosy. Wypadanie włosów występuje, gdy nowe włosy nie zastępują włosów, które wypadły.

Jakie są przyczyny wypadania włosów?

Wypadanie włosów bez blizn na skórze głowy jest bardzo częstym stanem i dotyka większość ludzi w pewnym okresie ich życia. Lekarze powinni odróżniać wypadanie włosów od złamania łodygi włosa od wypadania włosów z powodu zmniejszonego wzrostu włosów.
Łysienie wspólne (łysienie androgenowe) występuje u mężczyzn i kobiet i jest spowodowane działaniem metabolitów testosteronu w mieszkach włosowych podatnych genetycznie. Choroby tarczycy, anemia, niedobór białka, kiła wtórna, chemioterapia i niski poziom witamin również mogą powodować wypadanie włosów.
Łysienie plackowate jest formą wypadania włosów spowodowaną autoimmunologiczną destrukcją mieszków włosowych w zlokalizowanych obszarach skóry.

Jak zapobiegać wypadaniu włosów?
Zapobieganie wypadaniu włosów obejmuje dobrą higienę włosów, regularne mycie szamponem i dobre odżywianie.
Medyczne badania przesiewowe w kierunku wypadania włosów mogą obejmować badania krwi, takie jak pełna morfologia krwi, poziom żelaza, witamina B, testy czynności tarczycy i biopsja skóry głowy.

Większość przypadków łysienia jest spowodowana genetyką (łysienie typu męskiego i łysienie typu żeńskiego). Temu rodzaju wypadaniu włosów nie można zapobiec.

Te wskazówki mogą pomóc Ci uniknąć przypadków wypadania włosów, którym można zapobiec:
-Delikatnie obchodź się z włosami. Użyj detanglera i unikaj szarpania podczas czesania i spinania, zaplatania zwłaszcza gdy masz mokre włosy. Grzebień z szerokimi zębami może zapobiec wyrywaniu włosów. Unikaj ostrych zabiegów, takich jak gorące wałki, lokówki, zabiegi na gorąco i trwałe. Ogranicz napięcie włosów we fryzurach, w których używa się gumek, spinki i warkoczy.
-Zapytaj swojego lekarza o leki i suplementy, które przyjmujesz, które mogą powodować wypadanie włosów.
-Chroń włosy przed słońcem i innymi źródłami światła ultrafioletowego.
-Przestań palić. Niektóre badania pokazują związek między paleniem a łysieniem u mężczyzn.
-Jeśli jesteś leczony chemioterapią, zapytaj lekarza o nasadkę chłodzącą. Ta czapka może zmniejszyć ryzyko utraty włosów podczas chemioterapii.

Kiedy zgłosić się do lekarza?
Jeśli cierpisz z powodu uporczywego wypadania włosów u siebie lub dziecka i chcesz kontynuować leczenie, skontaktuj się z lekarzem. W przypadku kobiet, u których występuje cofająca się linia włosów (łysienie czołowe włókniejące), porozmawiaj z lekarzem o wczesnym leczeniu, aby uniknąć znacznego trwałego łysienia.

Porozmawiaj z lekarzem również, jeśli zauważysz nagłe lub nierównomierne wypadanie włosów lub większe niż zwykle wypadanie włosów podczas czesania lub mycia włosów swojego lub dziecka. Nagła utrata włosów może sygnalizować stan chorobowy, który wymaga leczenia.

Dodaj komentarz