Dlaczego ważne jest leczenie trądziku?

Trądzik jest powszechną dolegliwością skórną, która pojawia się nie tylko u młodych osób, ale również u ludzi dorosłych. Nie wszystkie zmiany trądzikowe wymagają tego, by udać się do dermatologa. Szczególnie jeśli na twarzy pojawiły się pojedyncze zmiany. Jednakże często trądzik ma dość nasilony przebieg, a mimo to osoby borykające się z nim nie podejmują specjalistycznego leczenia. Problem najczęściej tkwi w tym, iż czeka ich wizyta w gabinecie lekarskim. Lęki są jeszcze większe, gdy mowa o pierwszym spotkaniu. Czeka cię wizyta u dermatologa? Nie wiesz jak się zachować, o co pytać, i co odpowiadać? Poniżej prezentuję kilka pomocnych wskazówek, które mogą się przydać przed pierwszym spotkaniem z dermatologiem.

Dlaczego leczenie trądziku jest ważne?

Nie wszystkie zmiany trądzikowe wymagają specjalistycznego leczenia. Są osoby, które borykają się jedynie z kilkoma krostkami. W takiej sytuacji wizyta dermatologiczna wcale nie musi być konieczna. Nie należy jednak zmian trądzikowych pozostawiać samych sobie. Najlepiej bowiem zastosować środki zaradcze w postaci specjalnych kosmetyków. Kremy na trądzik oraz maści dostępne są w każdej aptece.

Jeżeli jednak mamy do czynienia z trądzikiem o średnio lub bardzo nasilonym przebiegu, wizyta dermatologiczna powinna być naszym priorytetem. Niepodjęcie jakichkolwiek działań związanych z leczeniem trądziku poskutkuje pojawieniem się blizn i przebarwień.

Do dermatologa należy wybrać się wtedy, gdy stosowane do tej pory kosmetyki, żele oraz inne preparaty nie przynoszą oczekiwanych efektów, a poprawa wyglądu cery nie jest widoczna. Z porad dermatologicznych warto skorzystać również wtedy, gdy zmiany trądzikowe nasilają się bądź trądzik pozostawia po sobie przebarwienia oraz blizny.

Wybór dermatologa

Jeżeli podejmujemy decyzję o leczeniu trądziku, stajemy przed kwestią, jaką jest wybór odpowiedniego dermatologa. Bardzo ważne jest to, by był to specjalista w swoim fachu. Powinien mieć doświadczenie w leczeniu ciężkich zmian trądzikowych. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że zastosowane kuracje faktycznie odniosą skutek.

Wybierając dermatologa, najlepiej kierować się opiniami innych osób, które korzystały z pomocy danego specjalisty. Dzięki temu będziemy mieć pogląd efektów jego pracy.

Pytania, które zada dermatolog

Wybierając się do gabinetu dermatologicznego, musimy być przygotowani na to, że lekarz zada nam kilka pytań. Szczera odpowiedź na nie sprawi, że specjalista będzie w stanie dobrać odpowiednią metodę leczenia.

Bez względu na to, z jakim rodzajem trądziku się zgłaszamy, dermatolog na pewno zapyta o czas trwania trądziku. Nie ominie nas z pewnością także pytanie związane z kosmetykami, jakie do tej pory stosowaliśmy albo stosujemy, by zwalczyć trądzik, i czy któreś z nich przyniosły jakieś pozytywne / negatywne efekty. Nie ominie nas również pytanie o to, czy kiedykolwiek podejmowaliśmy już leczenie dermatologiczne. Jeśli odpowiedź będzie twierdząca, wówczas warto mieć przygotowaną listę specyfików, z których wówczas korzystaliśmy.

O co pytać dermatologa?

Będąc w gabinecie dermatologicznym, warto zadać kilka pytań specjaliście, by rozwiać ewentualne wątpliwości.

Jednym z najczęściej nurtujących pytań jest to, dotyczące stosowania kosmetyków do makijażu. Są bowiem osoby, które uważają iż w trakcie terapii nie można takowych stosować. Wbrew pozorom kosmetyki do makijażu są jak najbardziej wskazane, trzeba jednak wiedzieć, jakie nakładać. Na pewno należy zrezygnować z takich, które są tłuste i nie pozwalają skórze oddychać. Dozwolone są więc jedynie specyfiki przeznaczone do cery trądzikowej oraz takie, które nie powodują zatykania ujść gruczołów łojowych.

Wiele pytań dotyczy także wyciskania zmian trądzikowych. Na pewno każdy dermatolog odpowie, że takie działania nie przynoszą żadnego pożytku, a wręcz przeciwnie – mogą zaszkodzić, powodując powstawanie blizn i przebarwień.

Warto upewnić się również, jak długo będzie trwało leczenie. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że dermatolog nie będzie w stanie dokładnie podać dnia zakończenia kuracji, aczkolwiek może mniej więcej przewidzieć, ile terapia powinna trwać. Na długość trwania leczenia ma wpływ wiele czynników, między innymi rodzaj oraz stopień nasilenia trądziku, indywidualne predyspozycje, a także od wybranej metody leczenia.

Jeżeli mamy wątpliwości, można także zapytać dermatologa o wpływ naszego jadłospisu na powstawanie zmian trądzikowych. Istnieje bowiem wiele sprzecznych opinii, które wskazują, że niewłaściwa dieta może przyczynić się do pojawienia się zmian skórnych. Trzeba jednak mieć świadomość, że dieta jako przyczyna trądziku nie dotyczy każdego rodzaju wykwitów.

Jeżeli do dermatologa zgłasza się kobieta, powinna poinformować lekarza, że przyjmuje doustne środki antykoncepcyjne. Może się bowiem okazać, że zaproponowana przez specjalistę terapia nie może być połączona z przyjmowaniem środków antykoncepcyjnych tego rodzaju.

Dodaj komentarz