Dlaczego ciągle nam się nie udaje?

Temat stawiania, wyznaczania i realizacji celów jest jednym z najpopularniejszych tematów w dziedzinie rozwoju osobistego. Wielu coachów i trenerów uznaje to za najważniejszy element tej dziedziny. Trudno się z tym nie zgodzić, bo bez realizacji czegokolwiek, nic się nie da osiągnąć. Do wszystkiego co mamy, lub chcemy mieć w życiu wiedzie określona droga i trzeba po niej przejść. Na początku tej drogi solidnie i skrupulatnie wyznaczamy swoje cele, aby później móc dążyć do ich realizacji i dzięki temu osiągać w życiu to co chcemy mieć.

Na początku wszystko wydaje się łatwe. Poznajemy mechanizmy wyznaczania celów, starannie je wyznaczamy i obiecujemy sobie, że zaczynamy ich realizacje. Obiecujemy sobie, że się nigdy nie poddamy, bo wiele razy słyszeliśmy, że nie wolno się poddawać, że ludzie sukcesu nigdy się nie poddają. Mogłoby się wydawać, że od teraz wszystko pójdzie z górki. Niestety nie jest tak łatwo. Ambitne cele osiąga się bardzo trudno i nie będę pisał, że jest inaczej.

Wracając do sedna artykułu, jeśli kiedykolwiek wyznaczyłeś cele, ale nie udało Ci się ich zrealizować, jest bardzo prawdopodobne, że przyczyną tego była jedna poniższych rzeczy.

Stawianie celów nierealnych i nieosiągalnych. Jeśli dziś zarabiasz 2 tyś zł, a za rok chciałbyś zarabiać 200 tyś, to jest to cel nierealny dla Twojej podświadomości i ona w to nie uwierzy. Oczywiście zdarzają się takie przypadki i ktoś nagle zostaje milionerem, ale przy wyznaczaniu i realizacji celów taki sposób nie sprawdza się w ogóle. Cele trzeba sobie stawić realne i osiągalne w danym okresie czasu.

Stawianie głupich celów, czyli takich które nic nie wnoszą do Twojego życia i na których realizacje nie potrzebujesz poświęcać czasu. Ludzie planują, że zaczną czytać książki, że zaczną się zdrowo odżywiać, czy ćwiczyć. To nie są żadne cele! Czy do ich realizacji potrzebujesz je wyznaczać i kombinować co zrobić, aby je osiągnąć? Kiedy na ręce siedzi ci komar, to czy analizujesz i zastanawiasz się co zrobić? Mądre cele to takie, które wnoszą jakąś wartość do naszego życia. Wymagają poświęcenia czasu i energii i sprawiają, że nasze życie zaczyna się poprawiać.

Ciągłe planowanie. Niestety, ale samo planowanie i wyznaczanie celów nic nie da. Potrzebne jest konkretne działanie, które będzie prowadzić do określonych rezultatów. Z kolei te, prosto do celu. Nie siedź godzinami nad planowaniem. Wystarczy jak codziennie popatrzysz na cele krótkookresowe i kilka minut na plany dzisiejsze. Nie muszę chyba pisać jak ważne jest zapisanie celów.

Rozpamiętywanie i analizowanie tego jaki jesteś, a jaki nie. To jakie masz ograniczenia i co Cię blokuje. Nic Ci te analizy nie dadzą. Ograniczenia są tylko w Twojej głowie i są jedną z oznak lenistwa, żeby nie robić tego co ma być zrobione. Jest to sabotujące zachowanie umysłu, który nie chce zmian. Tu trzeba walczyć sam ze sobą i nie słuchać wewnętrznych głosów i dialogów, które będą Ci zawsze sabotować. Tu trzeba się nauczyć działania tych mechanizmów i poznać metody walki z nimi.

Zastanów się nad tym i jeśli nie udało Ci się czegoś osiągnąć, skoryguj swoje cele, zachowania lub sposób myślenia. Powodzenia

Dodaj komentarz