Histamina znajduje się w organizmie każdego człowieka a ponadto występuje w wielu pokarmach. Ma ona do spełnienia wiele ważnych ról takich jak chociażby regulacja wydzielania hormonów, kurczenie mięśni gładkich. Niestety dość duża grupa ludzi cierpi na nietolerancję histaminy. Gdy jej poziom jest zbyt wysoki następują nieprzyjemne objawy takie jak: zmiany na skórze, katar sienny czy duszności. Aby temu zapobiegać warto stosować dietę niskohistaminową.
Po czym poznać, że cierpimy na nietolerancję histaminy?
Najbardziej wskazane jest wykonanie badań, między innymi na poziom histaminy we krwi oraz poziom DAO. Wiele możemy zaobserwować także sami dzięki wyłączeniu na jakiś czas z diety pokarmów podnoszących histaminę. Osoby cierpiące na nietolerancję histaminy z reguły mają następujące objawy:
-
kichanie
-
katar, łzawienie oczu
-
migreny
-
zgaga, wzdęcia
-
refluks
-
biegunki
-
pokrzywka
-
duszności
-
nudności, wymioty
-
uderzenia gorąca
-
problemy ze snem
-
kołatanie serca
Na czym polega dieta antyhistaminowa
Stosowanie właściwej diety jest bardzo ważne w leczeniu nietolerancji histaminy. Chodzi tu przede wszystkim o to, by wykluczyć pokarmy o dużej zawartości histaminy oraz pokarmy, które mają działanie zwiększające wydzielanie histaminy. Produkty, których należy unikać to przede wszystkim te, związane z fermentacją a więc: sery długodojrzewające, czerwone wino, przetworzone mięso w tym przede wszystkim kiełbasy takie jak salami. Niewskazane są również kiszonki a więc kapusta i ogórki. Główną zasadą diety antyhistaminowej jest spożywanie pokarmów jak najświeższych, gdyż długie przechowywanie w tym także mrożenie, podnosi ilość amin biogennych. Warto też zwrócić szczególną uwagę na produkty, które wyzwalają wydzielanie histaminy, gdyż ich również należy unikać. W tej grupie znajdują się owoce cytrusowe, ananasy, truskawki, pomidory, szpinak. Niewskazane będą także orzeszki ziemne i przede wszystkim czekolada. Wśród produktów zwierzęcych należy unikać ryb wędzonych, owoców morza oraz wieprzowiny. Istnieją przyprawy, które uważa się za niewskazane. W tej grupie należy wymienić: anyż, chili, gałkę muszkatołową i goździki. Ponadto osoby cierpiące na nietolerancję histaminy nie powinny w ogóle spożywać serów pleśniowych, drożdży i octów, innych niż spirytusowy. Powinno się także zrezygnować z gotowych pokarmów w puszkach. Dobrym nawykiem będzie unikanie gotowych produktów ze sklepów, które mają w swoim składzie wiele sztucznych dodatków. Choć dieta antyhistaminowa może być nieco trudna w stosowaniu to z pewnością warto na nią postawić, bo w efekcie przyniesie ona wycofanie wielu nieprzyjemnych objawów.