Czym jest zorza polarna?

Zorza to światło pochodzące z górnych warstw atmosfery, głównie w obszarach podbiegunowych. W wysokich warstwach atmosfery znajdują się elektrony i protony (zjonizowana materia), które w obszarach biegunów magnetycznych uzyskują duże prędkości i mają większą gęstość – większą niż w innych obszarach. Zderzenia tych naładowanych cząstek z cząsteczkami powietrza prowadzi do wzbudzenia tych cząsteczek. Wzbudzone cząsteczki są z kolei źródłem promieniowania elektromagnetycznego (światło). Poszczególne atomy dają określone barwy światła.

Gdzie zobaczyć Zorzę?

Aurora Borealis to zorza widoczna wokół magnetycznego bieguna północnego, a Aurora Australis to zjawisko, które można obserwować w okolicach magnetycznego bieguna południowego.

Obszary, gdzie jest największa szansa na obserwację zorzy, nie licząc obszarów morskich, to Alaska, północna Kanada, na Grenlandia, północna Skandynawia lub północna Rosja. Na południowej półkuli zorzę można obserwować na południowych skrajach: Ameryki Południowej i Afryce. Na Nowej Zelandii i przede wszystkim na Antarktydzie.

Od czego zależy czy Zorza będzie widoczna?

Aby zobaczyć zorzę trzeba udać się na daleką północ (lub jeszcze dalsze południe). Trzeba wybrać miejsce, gdzie noc jest ciemna (trzeba wziąć pod uwagę, że na dalekiej północy latem noce są bardzo krótkie lub słońce wcale nie zachodzi). Na niebie, rzecz jasna, nie może być chmur – wtedy nici z zorzy. Ponadto musimy obserwować w miejscu oddalonym od miejskich świateł. Zanieczyszczenie światłem powoduje, że obserwacja zorzy jest niemal lub całkowicie niemożliwa. Oczywiście nawet jeśli jesteśmy na północy, noc jest ciemna i bezchmurna – nie oznacza to, że zobaczymy zorzę. Potrzebujemy niestety jeszcze… odrobiny szczęścia!

Zatem zanim wyruszymy na polowanie na zorzę trzeba sprawdzić:
– odległość od miasta (na dowolnej mapie)
– ile czasu trwa noc (można sprawdzić tu)
– jaka będzie pogoda (wg mnie najlepiej sprawdzać na lokalnych stronach prognoz, a jeśli nie ma to może być yr.no)
– jaki będzie poziom aktywności elektromagnetycznej (można sprawdzić tu)

Dodaj komentarz