Czy rejestracja znaku towarowego się opłaca?

Czy rejestracja znaku towarowego się opłaca?

W dzisiejszych czasach coraz trudniej jest wyróżnić się swoją działalnością na tle konkurencji. Mowa tutaj nie tylko o rodzaju i jakości oferowanych usług, ale także o identyfikacji wizualnej. Przeglądając dostępne w Internecie grafiki, portale społecznościowe, a nawet produkty na sklepowych półkach, możemy niekiedy odnieść wrażenie, że wszystko to gdzieś już widzieliśmy. Dlatego zdarza się, że cudzymi wyrobami i projektami inspirujemy się nawet nieświadomie. Rejestracja znaku towarowego to narzędzie, które ma pomóc przedsiębiorcom zachować oryginalność i chronić ich pomysły.

Kiedy nie dokonamy rejestracji znaku towarowego?

Zanim zdecydujemy się na rejestrację znaku towarowego, upewnijmy się, że spełniamy ku temu wszystkie wymagane kryteria. Warto zacząć od podstaw, czyli definicji znaku towarowego, zamieszczonej w ustawie dotyczącej prawa własności przemysłowej. Jest to znak, który umożliwia odróżnienie wyrobów jednego przedsiębiorstwa od produktów innego przedsiębiorstwa. Nie może on zawierać w sobie elementów przynależnych symbolom narodowym. Co ciekawe, rejestracja znaku towarowego może obejmować także dźwięki i kolory, nie tylko słowa i grafiki.

Już z samego brzmienia definicji możemy wywnioskować, że znakiem towarowym nie mogą być dowolnie wybrane frazy. Jeśli chcemy uzyskać prawo ochronne, musimy wymyślić coś, co będzie oryginalne i pozwoli na identyfikację naszej marki. W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że producent czekolady nie może zarejestrować w Urzędzie Patentowym słowa “czekolada”.

Rejestracja znaku towarowego – korzyści

Proces rejestracji znaku towarowego wiąże się z oczekiwaniem, kompletacją dokumentów oraz wniesieniem należnej opłaty. W związku z tym część przedsiębiorców może podważać jego zasadność. Znak towarowy oferuje jednak wiele przywilejów. Właściciel prawa ochronnego może bowiem posługiwać się znakiem w celach promocyjnych oraz umieszczać go na swoich towarach i dokumentach. Niektórzy nie doceniają wagi tych działań – pamiętaj, że w biznesie bardzo liczy się rozpoznawalność i solidny marketing.

Jak bezpiecznie zarejestrować znak towarowy?

Rejestracja znaku towarowego obejmuje kilka etapów: złożenie wniosku w formie papierowej lub elektronicznej wraz z projektem znaku towarowego, uiszczenie opłaty rejestracyjnej, a następnie oczekiwanie na decyzję Urzędu Patentowego i ewentualny sprzeciw. Warto bowiem wiedzieć, że zaproponowany przez nas znak towarowy zostanie opublikowany w Biuletynie Urzędu Patentowego w celu weryfikacji. Aby sprawnie przejść przez wszystkie wymienione etapy rejestracji, skorzystaj z pomocy kancelarii Capital Legal, która specjalizuje się w prawie biznesu, handlu oraz ochronie praw autorskich i własności przemysłowej.

Dodaj komentarz