Chillery wody lodowej – co warto o nich wiedzieć?

Biorąc pod uwagę, jak wysokie potrafią być temperatury w Polsce latem, klimatyzowanie pomieszczeń biurowych czy sklepów to obecnie wręcz konieczność. Dodatkowo, są takie produkty (przede wszystkim żywnościowe), które muszą cały czas przebywać w odpowiednio niskiej temperaturze, aby nie utracić swoich właściwości bądź się nie zepsuć. Są różne sposoby na skuteczne obniżenie temperatury w pomieszczeniu. Niektóre są bardziej nowoczesne, inne mniej.

W tym artykule chcielibyśmy się skupić na rozwiązaniu, które jest być może mniej znane niż chociażby urządzenia wyposażone w instalację freonową, ale za to ma wiele zalet, które sprawiają, że bez wątpienia z roku na rok jego popularność będzie rosnąć. Mowa tutaj oczywiście o tak zwanych chillerach, czyli inaczej agregatach wody lodowej. Co warto o nich wiedzieć? Czym się one charakteryzują? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz!

Czym są i jak działają chillery wody lodowej?

Będące naszym tematem przewodnim chillery wody lodowej służą osiągnięciu tego samego efektu, jak wspomniane urządzenia z instalacjami freonowymi, a więc szybkiego i skutecznego schładzania pomieszczeń czy maszyn lub urządzeń. Sprawdzają się doskonale do utrzymywania optymalnych parametrów w procesach produkcyjnych.

Robią to jednak w sposób znacznie bardziej ekologiczny, co nabiera z czasem coraz większego znaczenia. Freony są szkodliwe dla środowiska naturalnego, stąd też tradycyjna metoda klimatyzacji z ich wykorzystaniem będzie zapewne powoli odchodzić w niepamięć.

Na jakiej zasadzie działają chillery wody lodowej? To stosunkowo proste – schładzają one ciecz, z reguły wodę, względnie wodę z dodatkiem roztworu zapobiegającego zamarzaniu (z tego wynika tytułowa nazwa woda lodowa), a następnie za jej pomocą obniżana jest temperatura w sposób, który można nazwać odwrotnością systemu centralnego ogrzewania. Po prostu zamiast gorącej wody stosujemy tutaj zimną.

Jakie zalety mają agregaty wody lodowej?

Ekologiczność nie jest jedyną istotną zaletą agregatów wody lodowej, która sprawia, że cieszą się one coraz większym zainteresowaniem. Trzeba również wziąć pod uwagę, że charakteryzują się one niskimi kosztami eksploatacji sprzętu, a to ma szczególnie duże znaczenie, jeśli wykorzystujemy je na dużą skalę (jak to często bywa w przypadku regulacji procesów produkcyjnych).

Co więcej, instalacja wykorzystująca agregat wody lodowej wyróżnia się wysoką szczelnością. W praktyce oznacza to mniejszą awaryjność, a więc brak problemów związanych z przerwami w pracy, psującymi się półproduktami czy kosztownymi naprawami.

Dodaj komentarz