Brak polskich znaków w sms – jak poradzić sobie z tym problemem

Wiadomości SMS są obecnie jedną z najszybszych i najłatwiejszych form komunikacji. Niemal każdy z nas korzysta z nich na co dzień. Nic więc dziwnego, że brak polskich znaków w SMS-ach jest dla niektórych z nas bardzo frustrującym problemem. W końcu sposób, w jaki piszemy wiadomość, świadczy o naszej znajomości języka i kulturze. Zdarza się, że problem braku polskich znaków w SMS-ach dotyczy nowo zakupionego telefonu i użytkownicy często myślą, że jest to usterka danego modelu. Tymczasem ma to związek tylko i wyłącznie z ustawieniami telefonu. Poniżej znajdziesz kilka przykładów rozwiązania problemu.

Polski alfabet i jego zachodnie odpowiedniki

Polski to język słowiański, którym posługuje się około 47 milionów ludzi w Polsce i poza jej granicami. Alfabet polski różni się od alfabetu angielskiego. Licząc pełny polski alfabet (tj. z polskimi znakami, czyli tzw. “ogonkami”) ma 32 litery, a angielsko-polska klawiatura qwerty ma tylko 26 liter.

Większość polskich alfabetów wymawia się inaczej niż ich zachodnie odpowiedniki. Litera „c” w języku polskim jest wymawiana jak „ts”, a „z” w angielsko-polskiej klawiaturze qwerty jest wymawiane jak „s”.

Historia polskich wiadomości tekstowych i jak je czytać

Jest językiem urzędowym Polski, ale używa się go także na Litwie, Białorusi, Ukrainie i w kilku innych krajach.

Alfabet polski składa się z 32 liter: Aa Ąą Bb Cc Ćć Dd Ee Ęę Ff Gg Hh Ii Jj Kk Ll Łł Mm Nn Oo Óó Pp Qq Rr Ss Śś Tt Uu Vv Ww Xx Yy Zz Żż. Wymowa części z tych liter jest dość mocno zbliżona do języka ukraińskiego oraz rosyjskiego. Wynika to z ich genezy — należą one do grupy języków słowiańskich. Zasadnicza różnica obejmuje jednak polskie znaki z tzw. “ogonkami”, które są cechą charakterystyczną dla języka polskiego.

Brak polskich znaków w sms

Brak polskich znaków w SMS-ach pojawia się między innymi w telefonach z systemem Windows 10. Przykładem jest Lumia 950XL. Użytkownicy tego modelu skarżą się, że pisząc sms widzą swoją treść napisaną poprawnie, z polskimi znakami. Jednak, kiedy wiadomość jest wysyłana, owe polskie znaki zostają redukowane i zamiast np. “ą” pojawia się “a”, lub zamiast “ł” wstawione zostaje “l”. Co zrobić w takim przypadku? Otóż brak polskich znaków w smsach łatwo można “naprawić” wchodząc w ustawienia telefonu. Tam kolejno wykonujemy kroki: “Dodatki” -> “Usługi sieciowe” -> Kategoria „Zestaw znaków SMS”. Teraz wystarczy kliknąć napis „Zredukowany”, rozwinąć listę i wybrać funkcję „Pełny”. Problem powinien zniknąć.

Kolejnymi telefonami, w których można dostrzec brak polskich znaków w sms są aparaty HTC

W tym przypadku również wiele osób uważa, że jest to usterka. Tym razem cała tajemnica tkwi w funkcji kodowania. Domyślna aplikacja do obsługi wiadomości tekstowych ma wbudowaną i aktywowaną funkcję zmiany kodowania. Oznacza to, że nawet jeśli piszemy wiadomość, używając polskich znaków to i tak zostaną one zastąpione zwykłymi literami “bez ogonków”. 

Brak polskich znaków w sms ma jednak pewną zaletę – nie używając ich mamy do dyspozycji cały zakres znaków na jedną wiadomość. Z kolei pisząc polskie znaki, zostają one policzone przez aplikację podwójnie. Oznacza to, że “ą” czy “ł” jest liczone jako dwa znaki. Jeśli mamy nieograniczony pakiet SMS-ów to taka sytuacja nie będzie stanowiła problemu. Jeżeli jednak ilość wiadomości, jaką możemy wysłać, jest ograniczona, warto zastanowić się, czy polskie znaki naprawdę są nam niezbędne. 

Aby ustawić odpowiednią funkcję, wchodzimy w aplikację do wiadomości sms i wysuwamy menu w górnym prawym rogu. Następnie kolejno wchodzimy w “Ustawienia” -> “Wiadomości tekstowe (SMS)” -> “Kodowanie tekstu w SMS” – tutaj właśnie zaznaczamy bądź odznaczamy funkcję kodowania w zależności od tego czy chcemy używać polskich znaków czy nie.

Brak polskich znaków w sms zgłaszali także użytkownicy telefonów Huawei

W tym przypadku także mamy możliwość zmiany ustawień w taki sposób, by nasze wiadomości były pisane z polskimi znakami. Zazwyczaj wystarczy wejść w “Ustawienia” -> “Aplikacje” -> “Więcej” -> “SMS/MMS” -> “Zaawansowane” -> “Optymalizacja 7-bitowa”. Właśnie tą ostatnią opcję wyłączamy i nie powinniśmy już mieć problemu z brakiem polskich znaków w SMS-ach.

W telefonach Xiaomi także pojawiał się taki problem

Otóż użytkownicy piszący wiadomość tekstową widzieli polskie znaki i byli przekonani, że właśnie w takiej formie zostają one odbierane przez innych. Tymczasem odbiorcy otrzymywali wiadomości bez “polskich ogonków”. W przypadku tych telefonów wchodzimy w “Ustawienia” –> “Aplikacje systemowe” –> “SMS” -> “Użyj alfabetu GSM (bez polskich znaków) – tę funkcję należy wyłączyć i problem braku polskich znaków w wiadomościach odbieranych przez innych użytkowników będzie rozwiązany.

Brak emotikon w telefonie

Brak polskich znaków w sms nie jest jedynym tego typu problemem, jaki może dotknąć posiadaczy telefonów komórkowych. Brak emotikon w telefonie również potrafi być bardzo frustrującym doświadczeniem. Jest jednak kilka sposobów, aby sobie z nim poradzić.

Najpierw odpowiedz na pytanie, czy twój telefon w ogóle obsługuje emotikony. Większość współczesnych smartfonów już to robi, ale dla pewności warto to sprawdzić. Jeżeli w wiadomościach SMS na miejscu emotikon widzisz tylko puste kwadraty, to otwórz przeglądarkę internetową na twoim telefonie i wyszukaj w Google słowo „emoji”. Jeśli ponownie zauważysz jedynie puste kwadraty, prawdopodobnie Twój telefon jest rzeczywiście jednym z tych, które jeszcze nie obsługują emotikon.

Jest jednak również szansa, że to nie telefon, a klawiatura nie ma takiej możliwości. W tym wypadku należy po prostu zmienić klawiaturę na inną z dostępnych. Można to zrobić, podążając za tymi wskazówkami: Ustawienia -> System -> Język i wprowadzanie -> Klawiatura domyślna. Jeśli to również nie da pozytywnych skutków, spróbuj ściągnąć (np. ze sklepu Play) klawiaturę zewnętrznej firmy i w ten sam sposób zmienić ją w ustawieniach telefonu na domyślną.

Telefon nie może wysyłać MMSów

MMSy, czyli wiadomości multimedialne, również mają tendencję do szwankowania. Bywa, że chcemy wysłać tego typu wiadomość, ale nie dociera ona do adresata lub pokazuje nam się jakiegoś rodzaju błąd. Czasami również możemy otrzymać ją od kogoś i nie być w stanie jej otworzyć z nieznanej nam przyczyny.

Brak polskich znaków w sms został już rozwiązany, warto więc wspomnieć o możliwych przyczynach problemów właśnie z MMSami. Mogą one być spowodowane takimi czynnikami jak brak włączonego transferu danych lub niepoprawna konfiguracja. Podczas gdy to pierwsze może być naprawione jednym kliknięciem menu, drugie jest bardziej problematyczne. Najlepiej w tym celu zapoznać się dokładnie z tym, jakie są procedury naszego operatora komórkowego. Potrafią się one różnić i bywa, że konfiguracja jest bardziej skomplikowana, niż byśmy się spodziewali.

Warto także wspomnieć, że w przypadku telefonów DUAL SIM wiadomość MMS wyślemy tylko z karty podstawowej. Dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy poprawnie działają na naszym telefonie wiadomości MMS, ponieważ jeśli nie możemy ich wysyłać, to nie możemy ich także odbierać. Nigdy nie wiadomo, kiedy może się taka opcja przydać, toteż najlepiej samemu sprawdzić z innego numeru, jak sytuacja wygląda w naszym telefonie.

Jak wpisywać znaki interpunkcyjne i specjalne polskie znaki, takie jak é à è ç, za pomocą klawiatury numerycznej?

Klawiatura numeryczna w telefonie z Androidem to świetny sposób na wprowadzanie polskich znaków. Zwłaszcza wtedy, gdy zmienianie ustawień na klawiaturę z polskimi znakami sprawia nam znaczną trudność.

Pisanie po polsku za pomocą klawiatury numerycznej to pestka, gdy znasz sztuczkę. Oto jak wprowadzać é, à, è, ç i inne polskie znaki: Naciśnij klawisz „123” na klawiaturze numerycznej. Następnie naciśnij „0”, aby wpisać „e”. Naciśnij “1” dla “a”, a następnie naciśnij spację raz lub dwa razy. Postępuj analogicznie wobec pozostałych znaków.

Dodaj komentarz