atak serca – jak go uniknąć?

atak serca – jak go uniknąć?

Choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonu wśród Polaków. Jedną z powszechnie występujących chorób serca zagrażających życiu jest zawał mięśnia sercowego, czyli tzw. atak serca. Czym tak naprawdę jest atak serca i jak go uniknąć?

Serce – cudowna pompa

Serce człowieka pełni rolę pompy tłoczącej krew po organizmie człowieka. Krew z kolei rozprowadza do komórek ciała tlen, związki odżywcze (glukoza), hormony oraz wiele innych związków. Serce człowieka składa się z 4 jam – dwóch przedsionków i dwóch komór.

Krew z prawej komory trafia do płuc, gdzie pobiera tlen, a oddaje dwutlenek węgla. Następnie wraca do lewego przedsionka. Stąd krew przedostaje się do lewej komory, a z niej poprzez aortę trafia do wszystkich narządów. Serce człowieka w ciągu każdej minuty wykonuje ok. 72 uderzenia. Jego niezwykła praca jest kontrolowana przez układ bodźcowo-przewodzący, czyli zmodyfikowany komórki mięśniowe. Dlatego też serce po wyjęciu z klatki piersiowej przez pewien czas nadal rytmicznie się kurczy.

Zawał serca – przyczyna

Serce, jak każdy inny narząd, musi samo być również odżywiane przez związki niesione przez krew. Dlatego też posiada w swojej budowie tętnice odżywcze w postaci tętnicy wieńcowej prawej i lewej oraz ich odgałęzień. Najczęstszą przyczyną zawału serca jest miażdżyca. Jest to postępująca choroba tętnic. Polega na odkładaniu się w ścianie naczynia tętniczego blaszek, które z czasem wapnieją. Powoduje to sztywnienie, ale także zwężenie światła tętnicy (w przypadku zawału serca tętnicy wieńcowej). Artykuł powstał we współpracy z portalem https://viagra.edu.pl

Miażdżyca występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Szczególnie duże ryzyko jej wystąpienia ma miejsce po okresie menopauzy. Do miażdżycy może prowadzić zła dieta zawierająca duże ilości tłuszczów. Należy tu zwrócić uwagę na tzw. “zły cholesterol”, czyli cholesterol LDL. Innymi czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia zawału serca jest palenie produktów tytoniowych czy też niedostateczna ilość aktywności fizycznej.

Jak uchronić się przed atakiem serca?

Zawał mięśnia sercowego może prowadzić do śmierci. Dlatego też warto zadbać o swoją kondycję zdrowotną i uniknąć doświadczeń z tą chorobą. Kluczowe znaczenie ma tutaj aktywność fizyczna. Zrozumiałym jest, że nie każdy jest pasjonatem sportu. Wystarczy jednak regularny spacer z psem, prace w ogrodzie czy piesze wycieczki. Jeśli istnieje taka możliwość, w drogę do pracy warto zamienić samochód na rower.

Drugim ważnym czynnikiem jest wprowadzenie odpowiedniej diety. Należy unikać potraw tłustych np. smażonych. Dodatkowo warto wprowadzić większe ilości warzyw. W przypadku profilaktyki zawału serca bardzo duże znaczenie ma dostarczanie odpowiednich ilości witamin z grupy B. Dodatkowo każdy palacz powinien rozważyć rzucenie palenia papierosów. Ta używka niesie za sobą dziesiątki przykrych konsekwencji zdrowotnych, finansowych i estetycznych. O cudowną pompę, którą każdy z nas skrywa w swojej klatce piersiowej, bezapelacyjnie warto dbać.

Dodaj komentarz