Apteczka samochodowa – co powinno się w niej znaleźć?

Apteczka samochodowa – co powinno się w niej znaleźć?

Apteczka samochodowa to nie jest obowiązkowy element wyposażenia auta, ale warto ją mieć. Obowiązkowe jest już udzielenie pomocy poszkodowanym, a o to już trudno bez odpowiedniego wyposażenia.

Apteczka samochodowa – jak o nią dbać

W Polskim prawie samochód osobowy nie musi być wyposażony w apteczkę. Większość z nas jednak taką posiada. Kupiliśmy przy pierwszym aucie, albo dostaliśmy w spadku razem z nim. No właśnie… I tyle… Wiemy, że ją mamy. Nikt nie kontroluje stanu tych apteczek. To duży problem po rzeczy w nich zawarte też mają określony czas przydatności do użycia, muszą być przechowywane w określony sposób. Warto co jakiś czas, szczególnie przed dłuższą podróżą, zajrzeć do apteczki i zrobić jej przegląd. Zwróć szczególną uwagę na datę przydatności jałowych opatrunków i płynu do dezynfekcji. Jeżeli mamy pewność co do ich świeżości, to sprawdźmy szczelność opakować, czy nigdzie nie zostały uszkodzone. Warto też zorientować się, czy nie pojawiły się nowe produkty, znacznie ułatwiające udzielenie pomocy w razie wypadku, np. maseczki do sztucznego oddychania.

Wyposażenie apteczki samochodowej

Może kupić gotowe zestawy do pierwszej pomocy, które są dostępne w Internecie, marketach, czy na stacjach benzynowych. Takie rozwiązanie to jednak ostateczność, na wypadek gdy wyjeżdżasz, chcesz mieć, a nie zdążyłeś złożyć swojej. Ich jakość pozostawia wiele do życzenia, do tego często czegoś w nich brakuje, np. nożyczek. Apteczka samochodowa to jednak coś czemu warto poświęcić trochę czasu, dobrze przemyśleć i wyposażyć. W końcu może chodzić o Twoje zdrowie lub życie. Co powinno się znaleźć w samochodowej apteczce?

  • Koc termiczny, czyli taka folia, którą zabezpieczysz poszkodowanego przed wychłodzeniem do przyjazdu karetki. Możesz się też nim okryć na wypadek konieczności natychmiastowego opuszczenia auta w zimną pogodę.
  • Rękawiczki lateksowe, które zapewnią ochronę zarówno poszkodowanemu, jak i udzielającemu pomocy
  • Maseczka do sztucznego oddychania – nigdy nie wiesz komu pomagasz. Maseczka umożliwia wykonanie resuscytacji z minimalizacją ryzyka przeniesienia chorób zakaźnych.
  • Plaster, dzięki któremu podobnie jak w domu, opatrzysz drobne rany i urazy. Plaster bez opatrunku przyda się do przytrzymania w miejscu jałowej gazy, którą możesz osłonić ranę.
  • Jałowe gaziki i opatrunek indywidualny, które posłużą do zabezpieczenia poważniejszych ran i przytrzymanie w miejscu ciał stałych.
  • Bandaże, z pomocą których ustabilizujesz za ich pomocą uszkodzoną część ciała lub wystający z rany przedmiot.
  • Nożyczki
  • Płyn do dezynfekcji – w jego przypadku zwróć szczególną uwagę na warunki przechowywanie. Poddany np. zbyt wysokim temperaturą może stracić swoje właściwości.

Dodaj komentarz