8 marca – światowy dzień kobiet

8 marca – światowy dzień kobiet

Co roku 8 marca kobiety na całym świecie obchodzą swoje specjalne święto, w trakcie którego mają pełne prawo uważać siebie za osoby najważniejsze. Mowa oczywiście o międzynarodowym dniu kobiet, który jest celebrowany w ponad 50 krajach na naszym globie. Skąd jednak wzięło się to święto?

Dni wolne od różnic społecznych

Po krótkim rekonesansie, dowiemy się, iż dzień kobiet obchodzony jest w ramach złożenia hołdu i wyrazów szacunku dla wszystkich bohaterek walki o równouprawnienie. Jego początek wziął się z działalności partii i zgromadzeń robotniczych, które walczyły o to, aby kobiety posiadały większe prawa.

Pierwszy raz międzynarodowy dzień kobiet obchodzony był w roku 1909 i do dziś wykorzystywany jest on jako okazja do podkreślenia roli kobiet w życiu społeczno-politycznym, a także uruchamiania debat traktujących o równouprawnieniu i wszelkich możliwych praktyk, które mogłyby wyrównać sytuację obu płci w pracy czy w życiu społecznym.

Święto wszystkich kobiet

W jaki sposób obecnie obchodzimy dzień kobiet? Kilkadziesiąt lat temu w trakcie tego święta płeć piękna obdarowywana była różnymi tradycyjnymi podarunkami. Były to goździki, tulipana, kawa, rajstopy czy środki kosmetyczne. Było ono również okazją do pokazania ścisłego związki partii ze społeczeństwem.

Obecnie święto kobiet bardzo energicznie wchodzi do szeroko pojętej sfery publicznej poprzez organizację różnego rodzaju manif, które określić można jako masowe demonstracje, mające podkreślić wciąż żywe problemy związane ze zbytnim rozwarstwieniem społecznym. Przygotowywane są one zazwyczaj przez organizacje feministyczne, bardzo energicznie reagujące na wszelkiego rodzaju naruszenia w sferze równouprawnienia.

Poza ciągłym podkreślaniem istotnej roli kobiet we współczesnym społeczeństwie, dzień ten nadal jest doskonałą okazją do wręczania drobnych podarunków, pośród których dominują kwiaty oraz słodycze. Najważniejsze jest jednak to, aby przypominać kobietom, jak ważne są dla naszego życia. Nie tylko przez ten jeden dzień, ale przez cały rok, bez żadnych wyjątków.

Dodaj komentarz