10 najlepszych ćwiczeń z piłką dla dzieci

Piłka fitness stosowana jest często w ćwiczeniach fitness i w rehabilitacji. Mało kto wie, że można wykorzystać ją również w domu podczas zabaw wspomagających rozwój dziecka.

Zalety ćwiczeń z piłką:
wzmacniają mięśnie,
zwiększają wytrzymałość,
pozwalają pracować nad prawidłową postawą ciała,
zwiększają motorykę ciała,
poprawiają samoświadomość ciała przez dziecko,
poprawiają koordynację całego ciała.

Piłki do ćwiczeń dostępne są w wielu kolorach i rozmiarach, dzięki czemu każdy może wybrać odpowiedni dla siebie model. Poniżej znajduje się kilka przykładowych ćwiczeń, które może wykonywać dziecko*:

1. Siedzenie na piłce przy stole

Dziecko może siedzieć na piłce fitness podczas posiłków lub w trakcie odrabiania pracy domowej. Powinno mieć wtedy stopy postawione płasko na podłodze, delikatnie rozstawione, a kolana zgięte pod kątem prostym. Przypilnuj dziecko, żeby zachowało prawidłową postawę ciała z prostymi plecami, wyprostowanymi ramionami, a nie skulonymi do przodu.

2. Siedzenie na piłce podczas oglądania telewizji lub grania w gry

Gdy dziecko ogląda telewizję lub gra w gry, zamiast leżeć na kanapie w niezdrowej pozycji, może siedzieć na piłce. Zwróćmy jednak uwagę, by wokół piłki było wystarczająco dużo wolnego miejsca na wypadek utraty równowagi przez dziecko.

3. Stanie plecami do siebie z drugą osobą

Dzieci stoją w niewielkiej odległości plecami kierowanymi do siebie, i podają do siebie piłkę, najpierw w jedną stronę, następnie w drugą. Ćwiczenie wzmacnia górne partie ciała. Powinno być wykonane kilkanaście razy.

4. Unoszenie piłki nad głowę.

Dziecko stojąc na lekko rozstawionych nogach trzyma w dłoniach piłkę dotykając nią podłogi, tuż przed stopami. Następnie unosi piłkę do góry, trzymając ją nad głową. W czasie podnoszenia piłki napięte powinny być mięśnie brzucha, co przyczyni się do ochrony kręgosłupa.

5. Odwracanie (do góry nogami)

Gdy dziecko ma ulubioną grę planszową, możesz wykorzystać ją w czasie ćwiczeń z piłką. Stawiamy pionki za piłką, tyłem do siedzącego na niej dziecka. Chwytamy dziecko za nogi i powoli przetaczamy je, by osiągnęło pozycję leżącą z głową w dół. Dziecko powinno zebrać postawione na podłodze za nim pionki. Następnie powoli wracamy z dzieckiem do pozycji siedzącej, pamiętając, by napięte były przy tym mięśnie brzucha.

6. Skłony w kierunku piłki

Dziecko leży brzuchem na piłce, opiera się stopami rozłożonymi szerzej niż barki o podłogę, ręce umieszczone są za głową. Dziecko pochyla się powoli do przodu, aż do momentu zbliżenia (dotknięcia) nosem o piłkę. Potem następuje powrót w górę, do momentu ustawienia pleców w pozycji prostej z całym ciałem.

7. Leżenie na brzuchu i podnoszenie naprzemiennie kończyn

Dziecko leży na piłce, opierając się rozstawionymi stopami i dłońmi o podłoże. Następnie odrywa od podłoża lewą rękę i prawą nogę, pozostając przez kilka sekund opartym jedynie jedną ręką i jedną nogą. Po kilku sekundach zmienia punkty oparcia. Ćwiczenie wykonuje się naprzemiennie kilka razy.

8. Przenoszenie piłki z nóg do rąk

Dziecko kładzie się na podłodze (na kocu lub macie do ćwiczeń) na plecach. Umieszczamy ściśle piłkę między jego stopami. Dziecko przenosi stopami powoli piłkę do góry na wysokość tułowia, a następnie chwyta ją rękami i przenosi za głowę. Ćwiczenie należy wykonać powoli tyle razy, ile dziecko jest w stanie.

9. Opieranie się piętami o piłkę

Dziecko leży plecami na podłodze (kocu lub macie),z rękami rozłożonymi luźno obok tułowia oraz piętami opartymi o górę piłki. Dziecko podnosi biodra i tułów do pozycji prostej i wytrzymuje ok. 5-10 sekund, następnie opuszczając biodra na podłogę. Ćwiczenie powtarzamy powoli kilka razy.

10. Rozciąganie w pozycji kropki

Dziecko przyjmuje tzw. pozycję szczeniaka – schyla się w biodrach w kierunku pięt, chwyta piłkę w ręce i podnosi ją ponad głowę, wyciągając ręce do góry, a głowę schylając w kierunku podłogi.

Dodaj komentarz