Komin nie jest czymś, nad czym wiele osób się szczególnie zastanawia. Kiedy jednak zaczynamy budować dom i przychodzi do wyboru tego elementu, okazuje się, że niekoniecznie jest to takie proste. Do wyboru mamy kilka opcji – między innymi system kominowy, którego dotyczy ten artykuł. Czym ten system jest i jakie ma zalety? Czy jest on drogi? To tylko kilka z pytań, na które odpowiedź została zawarta poniżej.
Co to jest system kominowy?
Warto zacząć od wyjaśnienia, czym właściwie są systemy kominowe. Składają się one z dwóch podstawowych części: rur, za pomocą których oprowadzane są generowane przez kocioł spaliny, a także z obudowy, a więc pustaków. Oznacza to, że za jednym zamachem otrzymujemy już w zasadzie cały gotowy komin.
To, czego ewentualnie może zabraknąć, zależy od tego, co dany sprzedawca traktuje jako część pakietu podstawowego, a więc części dokładanych do komina bez dodatkowej opłaty. Są takie elementy, które będziemy być może musieli dokupić oddzielnie, na przykład element wspornikowy do obmurówki komina. Są też takie elementy, które nie są obowiązkowe i można uruchomić system bez nich, ale które są warte uwagi, ponieważ poprawiają pracę komina i sprawiają, że cały system ogrzewania jest wydajniejszy.
Jeśli zamówimy taki system, nie musimy martwić się, że poszczególne elementy okażą się do siebie niedopasowane czy niekompatybilne, ponieważ przy zakupie systemu kominowego wszystkie elementy zostały wyprodukowane przez tego samego producenta, konkretnie z myślą o łączeniu się ze sobą nawzajem.
Kominy systemowe dzieli się na kominy ceramiczne oraz stalowe, dostępne są także hybrydy, w których obudowa komina jest stalowa, a wkład ceramiczny.
Zalety systemu kominowego
Główną zaletą systemu kominowego jest łatwość i szybkość, z jaką można go zmontować, nawet, jeśli nie jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie. Wybierając taki system, unikniemy mozolnego układania i łączenia cegieł, co jest niezbędne w przypadku komina murowanego.
Co więcej, na system kominowy, w tym wszystkie jego poszczególne elementy, obowiązuje długa, nawet kilkudziesięcioletnia gwarancja. Jeśli więc okaże się on w którymś momencie wadliwy, będziemy mogli liczyć na jego naprawę lub wymianę na nowy.
Również istotnym aspektem, jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią i chcemy umieścić komin we wnętrzu nieruchomości, a nie obok domu, jest rozmiar. Kominy systemowe zajmują relatywnie niewiele miejsca, przynajmniej w porównaniu do wspomnianych już, popularnych niegdyś kominów murowanych, więc powinny się sprawdzić nawet w sytuacji, kiedy mamy do zagospodarowania stosunkowo mało miejsca.