Które spodnie robocze wybrać?

Które spodnie robocze wybrać?

To, jakie spodnie do pracy wybierzemy, będzie miało znaczący wpływ zarówno na nasze bezpieczeństwo, jak i naszą wygodę (a co za tym idzie także produktywność – pracownik, który czuje się w stroju roboczym źle i niekomfortowo będzie po prostu pracował wolniej i mniej wydajnie). Dlatego też nie należy wybierać pierwszych lepszych spodni roboczych, a ważne jest, aby najpierw dobrze się zastanowić.

Podjęcie odpowiedniego wyboru może spowodować, że na przykład w pewnym momencie nie dojdzie do wypadku w trakcie pracy, ponieważ strój będzie miał odpowiednie właściwości ochronne. Pojawia się jednak jeden problem – które spodnie robocze wybrać? Rynek ubioru roboczego jest bardzo rozbudowany, nie można więc narzekać na małą ilość ofert. Na co należy zwracać uwagę, decydując się na konkretny model?

Materiał ma znaczenie

Spodnie do pracy produkowane są z bardzo różnorodnych materiałów. Materiał, z jakiego stworzone zostaną spodnie, wpływa między innymi na ich kurczliwość, absorpcję wody, przewiewność, trwałość, komfort termiczny i nie tylko. Bardzo uniwersalnym materiałem o dobrych parametrach, który sprawdzi się do większości zastosowań, jest mieszanka bawełny i poliestru. Dobrą alternatywą, zwłaszcza dla na przykład spawaczy, są także spodnie uszyte wyłącznie z bawełny.

Rodzaj spodni trzeba dobrać do stanowiska

Można spotkać zarówno spodnie robocze krótkie (do kolan), jak i długie. Wśród spodni długich napotkamy zarówno tradycyjne spodnie sięgające do pasa, jak i tak zwane ogrodniczki. To, które spodnie robocze sprawdzą się najlepiej, zależy od specyfiki pracy. Ma między innymi znaczenie, czy dany pracownik pracuje wewnątrz budynków, czy na zewnątrz, gdzie jest narażony na śnieg, deszcz i inne czynniki atmosferyczne.

Inne zagrożenia, z którymi spotykają się pracownicy fizyczni, to choćby uszkodzenia mechaniczne. W niektórych przypadkach niezbędna będzie także odporność stroju na substancje żrące czy iskry. Dobrą podpowiedzią w zakresie jakości danego produktu jest to, czy spełnia on odpowiednie normy, jeśli takowe mają zastosowanie. Warto także zapoznać się z opiniami osób, które miały już z daną firmą do czynienia. Warto wiedzieć, że w Polsce działa wiele firm szyjących odzież ochronną lokalnie.

Na stanowiskach monterskich będzie niewątpliwie miało również znaczenie, czy spodnie są wyposażone w odpowiednią ilość łatwych do dosięgnięcia kieszeni na różnego rodzaju drobne części i narzędzia. Można spotkać się ze specjalnymi spodniami monterskimi, które zostały stworzone właśnie z myślą o pracownikach, którzy dla oszczędności czasu potrzebują dużo miejsca na przechowywanie na przykład śrubek.

Dodaj komentarz