Czujesz że praca, którą wykonujesz nie satysfakcjonuje Cię, już tak jak kiedyś? Codziennie odliczasz dni do końca zmiany i najchętniej nie odzywałbyś się do szefa i współpracowników? Do tego coraz częściej przez myśl przechodzi Ci, aby poszukać czegoś innego? To mogą być pierwsze sygnały, że czas zmienić pracę. Podjęcie decyzji o porzuceniu dotychczasowej firmy może nie być łatwe. Wymaga to od nas odwagi i spokoju, ale także dobrej organizacji. Zobacz, jak zmienić pracę bez stresu i kiedy jest na to najlepszy moment.
Czas na zmianę pracy – jak go rozpoznać?
Istnieje kilka sygnałów, które powinny dać Ci do zrozumienia, że warto zacząć szukać nowego miejsca zatrudnienia. Oto niektóre z nich:
Z trudem spędzasz czas w pracy
Odliczasz godziny i minuty do końca zmiany? To może być pierwszy znak, że nie jest to miejsce, w którym czujesz się komfortowo. Każdy z nas czasem ma cięższe dni i marzy o powrocie do domu. Jednak, jeśli masz tak codziennie, to może być znak, że czas poszukać czegoś nowego.
Ciężko jest Ci porozumieć się z szefem i współpracownikami
Relacje z szefem i współpracownikami są bardzo ważne i w dużej mierze wpływają na nasze zadowolenie z pracy w danym miejscu. Jeśli nie potrafisz dogadać się z osobami, z którymi pracujesz, to ciężko będzie Ci osiągnąć pełną satysfakcję z pracy.
Nie masz szans na rozwój
Czujesz, że Twoja kariera stoi od pewnego czasu w miejscu, a na horyzoncie nie widać szans na awans czy szkolenie? Pomysł o zmianie pracy na taką, która oferuje stały rozwój i poszerzanie kompetencji pracowników. Mając okazje uczyć się nowych rzeczy i stale mierzyć się z nowymi zadaniami możesz zdobyć motywację do pracy, której nie masz w obecnym miejscu.
To co robisz Cię nie interesuje
Podobno, jeśli robisz to, co lubisz to nie przepracujesz ani jednego dnia. Jeśli w obecnej pracy dopadła Cię nuda i czujesz, że chciałbyś robić coś innego, to zacznij przeglądać interesujące Cię oferty pracy i pomyśl o zmianie. Nie ma sensu realizować codziennie tych samych zadań, które nie sprawiają Ci ani odrobiny przyjemności.
Jak zmienić pracę?
Odpowiedziałeś “tak” na chociaż jeden z poprzednich akapitów? To może być znak, że coraz częściej myślisz o zmianie pracy. Jak podejść do tego z głową i zrobić to dobrze? Podpowiadamy.
Nie chwal się, że chcesz zmienić pracę
Plotki bardzo szybko się rozchodzą, szczególnie wtedy, gdy masz niezbyt dobre relacje ze współpracownikami. Staraj się nie wspominać o tym, że planujesz zmienić pracę, nie przeglądaj ofert w godzinach pracy i nie umawiaj się na rozmowy kwalifikacyjne obok współpracowników. Mogłoby to doprowadzić do nieprzyjemnej atmosfery a co gorsza do Twojego przedwczesnego zwolnienia.
Przygotuj nowe CV
Jeśli chcesz, ubiegać się o lepsze stanowisko w nowej firmie, to powinieneś stworzyć nowe CV, które pokaże Cię w jak najlepszym świetle. Jeśli poświęcisz więcej czasu na jego stworzenie, to zwiększysz swoje szanse na otrzymanie wymarzonej posady.
Nie rzucaj pracy przed znalezieniem nowej
Największym błędem, który możesz popełnić to rzucenie starej pracy jeszcze zanim znajdziesz nową. Jeśli nie masz wystarczająco dużo oszczędności, aby poradzić sobie podczas przerwy, w której nie będziesz zarabiać, to bardzo szybko możesz poczuć presję czasu. Lepiej będzie, jeśli podczas chodzenia do starej pracy będziesz szukać nowej oferty, która zadowoli Cię w 100 procentach. Dopiero jeśli otrzymasz nową pracę, złóż wypowiedzenie w dotychczasowej firmie.
Nie pal za sobą mostów
Nawet, jeśli nie lubisz swojej pracy, to nie warto całkowicie palić za sobą mostów i odchodzić bez pożegnania. Postaraj się spokojnie poinformować swojego szefa i współpracowników o tym, że odchodzisz i podziękuj im za współpracę. Pozostawisz za sobą dobre wrażenie i kto wie, czy za kilka lat znów nie spotkasz na swojej drodze zawodowej osób ze starej pracy.
Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej
Jeśli udało Ci się otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to znak, że zmiana pracy jest coraz bliżej. Weź urlop na ten dzień lub umów się w takich godzinach, aby nie kolidowało to z Twoją aktualną pracą. Poświęć też trochę czasu na przygotowania. Zapoznaj się z pytaniami, które najczęściej padają na rekrutacjach i twórz sobie w głowie gotowe odpowiedzi. Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu nie tylko wypadniesz lepiej, ale także zredukujesz swój stres.