Ekologia na co dzień – jak dbać o środowisko?
Ochrona środowiska nie powinna być chwilową modą. Ekologia, która jeszcze kilka lat temu nie była chętnie poruszanym tematem, obecnie stała się kluczowym zagadnieniem na całym świecie.
Nie wycinaj drzew
Drzewa, podobnie jak ziemia, w wielu religiach uważane są za święte. Drzewa zapewniają ochronę i schronienie wielu gatunkom zwierząt. Bez lasów i ich siedlisk zwierzęta te są skazane na zagładę. Drzewa wykorzystują swoje korzenie do zatrzymywania i regulowania przepływu wód gruntowych, co ma również związek z tym, czy pole może być odpowiednio nawodnione. W lasach, w cieniach drzew i w sadach występują rośliny, które można wykorzystać do celów spożywczych, takich jak grzyby, jagody i maliny, a także, jak w przypadku wielu ziół, do celów leczniczych. Wycinkę drzew zwykle przeprowadza się w celu wydobycia surowców, ale można ją również wykorzystać do wydobycia minerałów i paliw kopalnych. Wylesianie powoduje jednak zaburzenia gospodarki wodnej, nadmierną suszę, pustynnienie i osuwiska wzgórz, niszczenie sąsiadujących gruntów rolnych, a co za tym idzie migrację ludności na nowe tereny, co pośrednio może wiązać się z biedą i głodem.
Rower zamiast samochodu
Coraz więcej osób buduje swoje domy z materiałów ekologicznych oraz kupuje pojazdy hybrydowe i elektryczne. Często wykorzystuje się także ogniwa słoneczne, czyli odnawialne źródła energii. Jeśli czerpie się energię z elektrowni, która nie jest ekologiczna, warto pamiętać o wyłączaniu światła i odłączeniu wszystkich urządzeń, gdy nie są używane. Jeśli do pracy ma się tylko kilka kilometrów, warto wybrać rower zamiast samochodu. Nie zanieczyszcza on środowiska i pozwala spalić trochę kalorii.
Oszczędzaj wodę
Woda jest podstawą życia. Ponad połowa ciała człowieka składa się z wody, a bez niej człowiek może przeżyć tylko kilka dni. Bez czystej wody ludzkość jest skazana na wyginięcie. Przemysłowa hodowla zwierząt i uprawa roślin przyczyniają się do zanieczyszczenia wody substancjami chemicznymi i pestycydami. Do wody trafia również duża ilość śmieci, stanowiąc poważne zagrożenie dla żyjących tam zwierząt.
Ubrania i kosmetyki
Coraz więcej firm odzieżowych wykorzystuje do produkcji swoich ubrań materiały pochodzące z recyklingu (takie jak plastikowe butelki) i rośliny organiczne. Warto również kupować ubrania, które można nosić przez długi czas, a nie tylko przez chwilę. Częstsze noszenie tych samych ubrań jest korzystne. Wystarczy po prostu zmieniać dopasowanie lub wybierać dodatki, które ożywią konkretną stylizację. Należy pamiętać, że przy produkcji odzieży zużywa się dużo wody, a stosowane barwniki są szkodliwe dla środowiska. Coraz bardziej dostępne stają się także kosmetyki, których składniki często pochodzą z naturalnych upraw i pakowane są w opakowania przyjazne dla środowiska.