Dlaczego warto uprawiać sport?

Dlaczego warto uprawiać sport?

Regularna aktywność fizyczna — dla jednych pasja, dla innych coś, co trudno zrozumieć, nie mówiąc już o wprowadzeniu jej w życie. Ci pierwsi każdą wolną chwilę spędzają na treningu, tym drugim uprawianie sportu przypomina dobrowolne poddawanie się torturom. Zarówno jedni jak i drudzy mają trochę racji. Jak znaleźć złoty środek?

Ruch to życie

Ruch to zdrowie a zdrowie to życie. Jednak regularne uprawianie sportu wcale nie musi oznaczać wielu godzin w tygodniu spędzonych na siłowni czy basenie. Aktywność fizyczna, nawet w niewielkich dawkach, ale podejmowana regularnie poprawia zdrowie, buduje kondycję, a także zmniejsza poziom negatywnych emocji, wpływa na poprawę samopoczucia i pozytywnie oddziałuje na układ nerwowy.

Osobom dorosłym zaleca się poświęcenie około 150-300 minut tygodniowo na trening o umiarkowanej intensywności lub około 75-150 minut tygodniowo na trening o dużej intensywności. Oznacza to, że już 20 minut umiarkowanej aktywności fizycznej podejmowanej każdego dnia ma korzystny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Brzmi nieźle, prawda?

O co chodzi z tą euforią biegacza?

Wystarczy około 20 minut umiarkowanego wysiłku, żeby uwolnić endorfiny — czyli tzw. hormony szczęścia — które nie tylko wywołują stan zadowolenia, ale również potrafią tłumić odczuwanie bólu i zmęczenia. To właśnie stan zwany euforią biegacza. Objawia się on właśnie doskonałym samopoczuciem podczas długotrwałego i intensywnego wysiłku fizycznego.

Bieganie i inne treningi aerobowe (czyli aktywności, które podnoszą tętno, przyspieszają metabolizm, powodując spalanie tkanki tłuszczowej) redukują też stres, poprawiają jakość snu, wzmacniają układ sercowo-naczyniowy.  

Bieganie, rower a może gra zespołowa?

Ważną kwestią przy wyborze dyscypliny sportowej jest to, żeby dopasować ją do swoich możliwości i trybu życia. Warto szukać, próbować nowych aktywności po to, żeby znaleźć tę, która sprawi nam najwięcej przyjemności. Nie każdy jest urodzonym biegaczem czy pływakiem. U jednego sprawdzi się rower u innych joga, u jeszcze innych marszobiegi. 

Możliwości jest wiele, a cały sekret polega na tym, żeby mieć z tego radochę. Często pojawia się też pytanie, od czego zacząć przygodę ze sportem. Z pewnością nie od próby przebiegnięcia maratonu ; )

Oto kilka propozycji dla początkujących sportowców:

• spacery/marszobiegi

• chodzenie po schodach

• taniec

• bieganie

• nordic walking

• jazda na rowerze

• joga

• gry zespołowe (siatkówka, koszykówka, piłka nożna)

Niektóre dyscypliny wymagają inwestycji w sprzęt, ale są też takie, które bez specjalnego przygotowania można trenować w domu. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań i możliwości. Trzeba tylko chcieć. Jedno jest pewne — warto się ruszać. Osoby aktywne fizycznie są zdrowsze, żyją dłużej i bardziej optymistycznie patrzą na świat. To co, trenujemy?

 

Dodaj komentarz