Czy picie kawy jest zdrowe?

Czy picie kawy jest zdrowe?

Kawa to napój uwielbiany przez wiele osób. Poranny łyk tego aromatycznego napoju od razu poprawia humor i przydaje energii. Z kawą dzień zaczyna się lepiej. Ten wspaniały, pobudzający napar jest chętnie pijany w domu i w pracy. Czy picie kawy jest zdrowe?

 Kawa – idealna na co dzień i od święta

Kawa jest napojem bardzo chętnie spożywanym, i to w wielu sytuacjach. To wierny przyjaciel starszych i młodszych. Nie bez powodu kawa jest kojarzona z przyjemnie spędzonym czasem. Towarzyszy imprezom towarzyskim w eleganckiej restauracji, randkom, spotkaniom biznesowym, popołudniowym podwieczorkom, szkoleniom i konferencjom. Kawę serwuje się w domu i w pracy. To niezbędnik biur, sekretariatów, kawiarni i restauracji. W czym tkwi sekret popularności kawy? Zapach świeżo zmielonej kawy działa rozkosznie na zmysły, a jej smak daje niezrównane doznania i ogromną przyjemność. Aromatyczny napar podaje się do słodkich tortów, ciast i ciasteczek. Można się nią delektować także bez żadnych łakoci. Dobra kawa smakuje wybornie zarówno solo, jak i w towarzystwie słodkich przekąsek.

Czy picie kawy jest zdrowe?

Osoby, które uwielbiają kawę i piją ją w sporych ilościach, obawiają się jej niekorzystnego wpływu na zdrowie. Trzeba pamiętać o jednej zasadzie: w piciu kawy trzeba zachować umiar. Nie można pochłaniać jej litrami, bo to może prowadzić do zaburzeń koncentracji, niepokoju, szybkiego bicia serca, a nawet bezsenności. Badania naukowe wykazały, że kawa spożywana w umiarkowanych ilościach czyli od 3-5 standardowych filiżanek dziennie, nie ma zgubnego wpływu na zdrowie. Picie kawy w takich ilościach wpływa pozytywnie na organizm i daje mu wiele korzyści, m.in.:

  • zmniejsza ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze,
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia niewydolności serca i zawału,
  • poprawia pamięć i koncentrację,
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu wątroby, jelita grubego, szyjki macicy, prostaty,
  • obniża ryzyko rozwoju choroby Alzheimera, choroby Parkinsona, demencji,
  • zmniejsza ryzyko występowania cukrzycy typu II,
  • zmniejsza ryzyko rozwoju depresji.

Picie kawy jest znakomitym antidotum na różnych choroby. Wpływa pozytywnie na stan wielu narządów wewnętrznych i na stan umysłu.

Kto powinien uważać z kawą?

Nie każdy może sobie pozwolić na picie kawy z kofeiną. Dla kobiet w ciąży doskonałą alternatywą jest kawa bezkofeinowa, która smakiem i aromatem w niczym nie ustępuje tradycyjnym Arabikom i Robustom. Z kawą powinny także uważać osoby z wrzodami żołądka czy nadkwasotą, a także te, które cierpią na bezsenność. Czy picie kawy jest zdrowe? Tak. Picie kawy w umiarkowanych ilościach jest jak najbardziej wskazane. Warto zaparzyć sobie swoją ulubioną kawę i wypić filiżankę na dobry początek dnia. Bez obaw o własne zdrowie. 

Dodaj komentarz