Co powoduje ból ucha i jak się go pozbyć?

Ból ucha to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, o której naprawdę ciężko przestać myśleć. Warto byłoby poznać najczęstsze jej przyczyny. Jak się jednak okazuje, jest ich całkiem sporo. Dobrze byłoby również mieć świadomość tego, w jaki sposób można skutecznie walczyć z objawami bólowymi ucha. Można wykorzystać domowe sposoby, ale często wskazana jest konsultacja lekarska.

Ból ucha – najczęstsze przyczyny

Jak zaznaczono na wstępie, ból ucha może mieć naprawdę różne przyczyny. Dobrze byłoby poznać przynajmniej niektóre z nich. Dolegliwości bólowe ze strony narządu słuchu mogą być powodowane:

  • stanami zapalnymi ucha, gardła i migdałków
  • urazami mechanicznymi
  • nadmiarem woskowiny zalegającej w kanale słuchowym
  • chorobami układu nerwowego
  • zalaniem ucha wodą

Ustalenie przyczyny bólu ucha jest niesamowicie ważne. Bez tego najprawdopodobniej nie uda się pokonać problemu. Warto także mieć świadomość tego, że dolegliwościom bólowym nierzadko towarzyszą piski, szumy, jak również pogorszenie słuchu. Najczęściej można mieć do czynienia z pogorszeniem jednostronnym. Niekiedy jednak, dolegliwości bólowe są obustronne. Przyczynę problemu zawsze powinien diagnozować lekarz. Samodzielna próba oceny źródła dolegliwości może bowiem skończyć się niepowodzeniem i należy mieć tego świadomość.

W jaki sposób można pozbyć się bólu ucha?

Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób pozbyć się uciążliwego piszczenia w uchu. Okazuje się, że w wielu przypadkach ból ucha można pokonać dzięki domowym sposobom. Jeżeli wiemy, że przyczyną jest infekcja, należy oczywiście ją wyleczyć. Pomocne mogą okazać się zioła oraz przyprawy, takie jak imbir, czosnek czy czystek ladanowy. Można wypróbować także niektóre olejki, w tym kamforowy oraz olejek eteryczny z drzewa herbacianego. Niekiedy pomocne mogą okazać się kompresy, zarówno te ciepłe, jak i zimne. Warto byłoby zadbać również o odpowiednio zbilansowaną, najlepiej przeciwzapalną dietę. Wskazane będzie również zażywanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych dostępnych bez recepty. Niekiedy jednak konieczne jest udanie się do lekarza pierwszego kontaktu. W razie potrzeby, pokieruje on nas do specjalisty, najczęściej laryngologa. Czasami konieczne jest leczenie farmakologiczne, zarówno doustne, jak i miejscowe. Efekty nie zawsze pojawiają się od razu. Niekiedy trzeba uzbroić się w cierpliwość. Nie powinno się zwlekać z wizytą u specjalisty. Wszystko ze względu na to, że ból może mieć różne przyczyny. Jeśli jego źródłem jest poważna choroba, zwlekanie z leczeniem może się źle skończyć. W niektórych przypadkach może nawet dojść do trwałego uszkodzenia narządu słuchu.

Dodaj komentarz