Aloes, ze względu na swoje właściwości wspomagające leczenie wielu chorób, od dawna ceniony jest w medycynie tradycyjnej. Przyspiesza gojenie ran, minimalizuje objawy alergii, pobudza do pracy układ odpornościowy, przyspiesza regenerację tkanek. Jak korzystać z aloesu, by przyniósł nam jak największe korzyści?
Aloes do picia na ból gardła i chrypę
Aloes to jedna z roślin o najsilniejszych właściwościach nawilżających i łagodzących podrażnienia. Stosujemy go w postaci okładów na trudno gojące się rany i otarcia, które dzięki jego działania szybciej się regenerują. Dlaczego podobnie ta roślina nie miałaby zadziałać na podrażnioną i wysuszoną błonę śluzową gardła i górnych dróg oddechowych. Aloes do picia, choć mniej znany, to cały czas zyskuje na popularności. Wypicie napoju z wyciągiem z aloesu powlecze śluzówkę, nakładając na nią pewnego rodzaju warstwę ochronną, która z jednej strony zapobiegnie kolejnym podrażnieniem, a z drugiej pozwoli błonie oddychać i lepiej się regenerować. Aloes do picia może przyjmować formę soku lub nalewki. Choć gotowe preparaty są dostępne w aptekach i sklepach zielarskich, to z łatwością możesz przygotować ich domową wersję.
Aloes zamiast pasty do zębów
Dzięki zawartości antrachinonów aloes może być dodawany do naturalnych żeli do higieny jamy ustnej, które z powodzeniem zastąpią pastę do zębów. Antrachinony to związki fenolowe, które znane są głownie z ich przeczyszczających właściwości, a aloes zawiera ich aż 12. Między innymi aloina i emodyna wykazują działania przeciwbólowe, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne , dzięki czemu skutecznie zapobiegają rozwojowi cukrzycy.
Aloes oczyszcza i wspomaga trawienie
Działanie aloesu na układ trawienny znane jest od bardzo dawna. Żel aloesowy zawarty w liściach bogaty jest w polisacharydy o działaniu przeciwzapalny, a jeden z nich również antyalergiczny. Dzięki nim aloes może wspomagać leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy, a także stanów zapalnych innego pochodzenia. Wspomniane już antrachinony, w kontekście trawienia, będą cenione za właściwości przeczyszczające i pobudzające jelita do pracy. Takie zastosowanie pomoże w zespole jelita drażliwego, zaparciach, czy chorobie Leśniowskiego-Crohna. Do tego sok aloesowy ma właściwości prebiotyczne, a więc stanowi idealną pożywkę dla bakterii zamieszkujących nasze jelita.
Aloes w kosmetyce i dermatologii
Przeciwzapalne właściwości aloesu od dawna wykorzystuje się w preparatach przeznaczonych do skóry wrażliwej, a także w leczeniu trudno gojących się ran. Kwas salicylowy zmniejsza ból, stan zapalny i wyrównuje koloryt skóry. Polisacharydy dostarczają substratów do odbudowy błon komórkowych. Lecznicze działanie aloesu można wykorzystać w przypadku owrzodzeń, odleżyn, czy poparzeń słonecznych. Z punktu widzenia kosmetyki, będzie on działała ochronnie i nawilżająco na skórę, a także nie spowoduje dodatkowych podrażnień.