Kto powinien wykonać badanie EKG i jak to zrobić?

Kto powinien wykonać badanie EKG i jak to zrobić?

Badanie EKG, czyli elektrokardiografia, to popularny zabieg diagnostyczny. Wykonuje się go w celu wykrycia i zapobiegania chorobom mięśnia sercowego. Niektóre osoby powinny poddawać mu się cyklicznie – kilkukrotne wykonanie badania często jest konieczne w celu zdiagnozowania arytmii serca. To schorzenie oznacza bowiem zaburzenia pracy narządu, które mogą różnić się w zależności od czynników zewnętrznych, takich jak poziom stresu. Dla osób, które powinny stale kontrolować pracę serca, stworzono przenośne aparaty EKG https://arytmiaserca.pl/produkt/kardia-mobile-6l/

Na czym polega badanie EKG?

Badanie EKG w szpitalu lub przychodni może wykonać zarówno lekarz, jak i pielęgniarka. Do klatki piersiowej pacjenta przyczepiają oni elektrody. Te przyrządy umożliwiają wyłapanie oraz odczyt sygnałów z jego skóry. Na tej podstawie specjaliści mogą stwierdzić występowanie zaburzeń pracy serca lub inne choroby narządu. Elektrokardiografia trwa zazwyczaj około dziesięciu minut, chociaż w niektórych przypadkach może być konieczna 24-godzinna obserwacja. Jeśli to konieczne, badanie EKG można wykonać także w karetce pogotowia ratunkowego.

Czy elektrokardiografia w przychodni to za mało?

Badanie EKG pozwala na wykrycie między innymi przerostu mięśnia sercowego, choroby wieńcowej i niedokrwistości. Tak jak wspomnieliśmy, same zaburzenia pracy serca bywają jednak trudniejsze do zdiagnozowania. Pacjenci skarżą się bowiem na nawracające kołatanie serca, bóle głowy i klatki piersiowej, a nawet omdlenia. Dolegliwości te nie mają stałego charakteru. Co więcej, choroba może przebiegać bezobjawowo. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że z ich sercem coś jest nie w porządku.

Ponieważ objawy mają charakter nawracający, krótkie badanie EKG w przychodni może nie wykazać zaburzeń pracy serca. Wówczas konieczna może okazać się długotrwała kontrola pacjenta, którą częściowo może on przeprowadzać samodzielnie za pomocą przenośnego aparatu EKG.

Czy badanie EKG za pomocą urządzenia przenośnego jest bezpieczne?

Zdecydowanie tak, a co więcej – jest ono skuteczne i pomocne w diagnozowaniu. Najnowszym przenośnym aparatem EKG jest Kardia Mobile 6L. Pozwala on na wykonanie elektrokardiografii sześciokanałowej. Oznacza to, że urządzenie wykonuje zapis z 6 odprowadzeń: I; II; III; aVL; aVR; aVF. Są one doskonale znane kardiologom. Dlatego przeprowadzone przez ciebie pomiary pomogą lekarzowi w rozpoznaniu rodzaju zaburzeń pracy twojego serca. Zadbaj o zdrowie swoje i najbliższych – przenośny aparat EKG to dobry pomysł na prezent dla osób, które muszą zatroszczyć się o swoje serce.

Dodaj komentarz