Szkła kontaktowe, czyli inaczej soczewki, to coraz częściej wybierane rozwiązanie zamiast okularów korekcyjnych. Odpowiednio dobrane są wygodne, nie parują i dużo łatwiej uprawia się w nich sport. Co musisz wiedzieć o stosowaniu soczewek zanim zdecydujesz się na to rozwiązanie?
Soczewki musi dobrać specjalista
Mimo iż bez problemu, np. przez Internet, możesz kupić soczewki odpowiednie dla swoje wady to przy pierwszym wyborze musi pomóc Ci specjalista. Kiedy chcesz zmienić okulary na szkła kontaktowe koniecznie zgłoś się do lekarza okulisty lub optometrysty, czyli osoby, umie dobrać odpowiedni sprzęt optyczny. Szkła kontaktowe występują w kilku rodzajach, a o wyborze konkretnego decyduje nie tylko sama wada, ale też tryb życia, czy budowa oka. Dodatkowo przy pierwszym doborze soczewek pacjent przechodzi instruktarz ich bezpiecznego użytkowania. Uczy się jak je bezpiecznie zakładać i zdejmować, jak przechowywać i kiedy koniecznie trzeba je wymienić.
Soczewki wymagają większej higieny
Nie oszukujmy się, okulary wystarczy przetrzeć, kiedy się za brudzą. Przy szkłach kontaktowych trzeba zachować większą ostrożność. Po pierwsze nie da się ich wyjąć i odłożyć gdzieś, a potem założyć jak będą znowu potrzebne. Przy sobie zawsze trzeba mieć pojemniczek z płynem, w którym trzeba je schować. Przed zdjęciem i założeniem koniecznie należy umyć ręce, a do tego dość często trzeba myć i wymieniać płyn czyszczący w pudełeczku na soczewki. Brudne okulary co najwyżej utrudnią Ci widzenie. Dopiero cały czas brudne okulary mogą doprowadzić do większych problemów, jak pogłębienie wady. Błąd w noszeniu i pielęgnacji soczewek może skończyć się infekcją i zapaleniem spojówek.
Noszenie soczewek jest drogie
Koszty noszenia soczewek i okularów mogą być bardzo różne. Okulary to zwykle dość wysoki, ale za to jednorazowy koszt. Dużo zależy tu od ceny oprawek i ewentualnych dodatków do szkieł, które chcemy zastosować, np. opcja ściemniania na słońcu. Soczewki nie mają wysokich kosztów jednorazowych, ale za to trzeba być systematycznie przygotowanym na stosunkowo niewielkie koszty. Najtańsze są soczewki miesięczne, których cena, w przypadku najprostszych modeli, zaczyna się już od 35zł za 6 sztuk, co stanowi zapas na kolejne 3 miesiące. Do tego należy doliczyć koszt płynu do czyszczenia, który wlewamy do pojemniczka, a jego ceny zaczynają się od ok. 10 zł za 100ml. W przypadku soczewek jednodniowych, które wyrzucamy maksymalnie po 14h, koszt samych szkieł jest nieco wyższy, ale za to odpada konieczność zakupu płynu, a także wygoda ich stosowania i zasady higieny są nieco mniej restrykcyjne.
Soczewkom nie przeszkadza makijaż
Makijaż i soczewki to połączenie, względem którego kobiety mogą mieć pewne wątpliwości. Zupełnie niepotrzebnie. Musimy jedynie przestrzegać zasady, że najpierw zakładamy/zdejmujemy soczewki, a dopiero potem robimy/zmywamy makijaż.