Badanie dietetyczne – na czym polega i kiedy warto się zgłosić?

Badanie dietetyczne – na czym polega i kiedy warto się zgłosić?

Doskwierają Ci duże wahania wagi? A może brakuje Ci energii na codzienne aktywności lub zdiagnozowano u Ciebie nietolerancje pokarmowe? To tylko niektóre z powodów, dla których warto zgłosić się na badanie dietetyczne. Przekonaj się na czym polega wizyta i zadbaj o swoje zdrowie.

Badanie dietetyczne – wskazania

Badanie dietetyczne pozwala ułożyć jadłospis w dietach eliminacyjnych, zatroszczyć się o zdrowe nawyki żywieniowe, dopasować styl życia do newralgicznych momentów życia czy osiągnąć wymarzone cele sylwetkowe.

Konsultacja z lekarzem dietetykiem jest szczególnie polecana osobom, które:

  • przechodzą życiowe zmiany związane m.in. z ciążą i okresem karmienia piersią, menopauzą,
  • są niezadowolone ze swojej sylwetki (chciałyby schudnąć lub przytyć),
  • cierpią na choroby dietozależne i wymagają profesjonalnego doradztwa żywieniowego,
  • wykonują ciężką fizycznie pracę lub są bardzo aktywne fizycznie,
  • cierpią na brak energii, mają problemy gastryczne lub dermatologiczne,
  • szukają wsparcia przy zmianie diety na eliminacyjną np. bez glutenu, nabiału, mięsa i produktów odzwierzęcych.

Przygotowanie i przebieg badania dietetycznego

Do badania dietetycznego warto się właściwie przygotować, to pozwoli lekarzowi precyzyjnie określić odpowiedni jadłospis, który będzie miał pozytywny wpływ na codzienność pacjenta. Jak to zrobić? 

Podstawą jest stworzenie dzienniczka dietetycznego, w którym zapiszemy każdy spożywany posiłek wraz z gramaturą i porą jedzenia. Taki zeszyt powinien obejmować minimum 3 dni, w tym jeden weekendowy, bowiem w dni niepracujące wiele osób odżywia się inaczej niż na co dzień.

Kolejną dobrą praktyką przed badaniem dietetycznym jest wykonanie podstawowych badań – morfologii, pomiaru ciśnienia, poziomu glukozy we krwi czy oceny hormonów tarczycy.

Podczas badania dietetycznego lekarz zapyta o nawyki i preferencje żywieniowe, choroby współistniejące, tryb życia oraz cele sylwetkowe (czy pacjent chce utrzymać wagę, schudnąć czy przytyć).

Kolejnym etapem będzie analiza dostarczonych wyników badań, a także szczegółowe pomiary ciała. Następnie pacjent otrzyma wstępnie ułożony jadłospis z ewentualną suplementacją i zalecenie, aby zgłosić się na ponowną konsultację za 2 do 4 tygodni.

Zapisz się na badanie dietetyczne we Wrocławiu

Chcesz zadbać o swoje zdrowie i codzienne samopoczucie? Właściwe odżywianie ma wpływ na cały organizm, zarówno stan skóry czy paznokci, jak i poziom energii, odporność czy nastrój. Już dziś zapisz się na badanie dietetyczne do profesjonalnego gabinetu lekarskiego dr hab. n. med. Doroty Waśko-Czopnik, dietetyka i specjalisty chorób wewnętrznych z Wrocławia.

Dodaj komentarz