Uczucie swędzenia w uchu? Wydzielina, która może mieć nieprzyjemny zapach? Przeszywający ból? Wrażenie niedosłuchu? To wszystko to sygnały zapalenia ucha zewnętrznego. To dość powszechna dolegliwość, ale zaniedbana może mieć poważne konsekwencje. Poznaj przyczyny, objawy i sposoby leczenia tej choroby.
Zapalenie ucha zewnętrznego – przyczyny
Zapalenie ucha zewnętrznego nazywane jest też uchem pływaka i może dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Przyczyn rozwoju choroby może być wiele i czasem trudno je dokładnie zidentyfikować. Zapalenie dotyczy najczęściej błony bębenkowej i kanału słuchowego, ale w skrajnych sytuacjach może objąć całą małżowinę uszną. Takie zapalenie ucha może wynikać z rozwoju w tym obszarze chorobotwórczych bakterii, wirusów, a nawet grzybów. Często są one wcześniej obecne w uchu, ale uaktywniają się dopiero w momencie obniżenia odporności i podrażnienia tej okolicy. Do rozwoju infekcji mogą przyczyniać się takie czynniki jak nadmierna wilgotność w przewodzie słuchowym. Problem często dotyczy osób, które dużo korzystają z dużych, otwartych zbiorników wodnych i basenów. Woda jest idealnym siedliskiem patogenów, a do tego wypłukuje woskowinę, która stanowi naturalną barierę ochronną przewodu słuchowego zewnętrznego. Kolejnym czynnikiem może być nieumiejętne czyszczenie uszu, które może prowadzić do powstawania urazów.
Objawy zapalenia ucha zewnętrznego
Podstawowymi i charakterystycznymi objawami infekcji ucha zewnętrznego są ból w okolicy ucha, często nasilający się podczas ruchów żuchwy i zmiana wydzieliny wydobywającej się z przewodu słuchowego, która może zawierać w sobie ropę i nieprzyjemnie pachnąć. W związku z infekcją oczywiście może pojawić się gorączka i ogólne uczucie osłabienia, a do tego ból głowy, który może być bardziej intensywny niż przy normalnym przeziębieniu, ze względu na lokalizację problemu. Wraz z rozwojem infekcji może się też pojawić opuchlizna w przewodzie słuchowym, która w efekcie może doprowadzić do zaburzeń słuchu.
Leczenie zapalenia ucha wewnętrznego
Przy podejrzeniu zapalenia ucha wewnętrznego należy zgłosić się do lekarza rodzinnego. Na podstawie objawów infekcji określi on potrzebne leczenie. W cięższych przypadkach można zdecydować się na konsultację z laryngologiem lub pobrać wymaz z ucha. Infekcję o podłożu bakteryjnym leczy się kroplami z antybiotykiem podawanymi do ucha, a w cięższych przypadkach antybiotykami o działaniu ogólnoustrojowym. Grzybicę leczy się lekami przeciwgrzybicznymi, a infekcję wirusową lekami stosowanymi w innych chorobach wirusowych. Wspomagająco można stosować leki zwalczające ból i gorączkę.