Co można zobaczyć w Krakowie?

Co można zobaczyć w Krakowie?

Kraków to jedno z najpiękniejszych miast w naszym kraju, które zapewnia ogrom atrakcji. Zwiedzanie stolicy Małopolski to prawdziwa gratka dla osób interesujących się historią i architekturą. Podpowiadamy, co można zobaczyć w Krakowie.

Stare Miasto w Krakowie

Stare Miasto w Krakowie stanowi jedną z najważniejszych atrakcji nieniegdysiejszej stolicy naszego kraju. Ta fascynująca dzielnica kryje w sobie wiele skarbów architektury i cechuje się niesamowitym klimatem kulturowym. Jednym z ciekawszych zabytków na tym obszarze jest gotycki Barbakan, który służył do obrony pobliskiej Bramy Floriańskiej. W jego wnętrzu mieści się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wspomniana brama stanowi pozostałość fortyfikacji wzniesionych w XIII wieku. W jej wnętrzu można podziwiać bogato zdobiony ołtarz oraz ciekawe płaskorzeźby. Kolejna atrakcja na Starym Mieście to Rynek Główny, na którego terenie znajduje się słynny Kościół Mariacki. Ta piękna świątynia zachwyca zarówno na zewnątrz, jak i od środka. W jej wnętrzu znajduje się legendarny Ołtarz Wita Stwosza. Ponadto, będącym na krakowskim rynku nie można zapomnieć o odwiedzeniu Sukiennic. W tym przepięknym budynku można nabyć wiele ciekawych pamiątek, a w jego podziemiach mieści się muzeum Podziemia Rynku.

Wawel

Wawel to sztandarowa atrakcja dawnej stolicy Polski, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to była siedziba królów i książąt, gdzie kształtowała się historia naszego kraju. Za murami tej monumentalnej budowli kryje się wiele niesamowitych zabytków. Warto tu wymienić Skarbiec Królewski i Zbrojownie. W tej ostatniej można podziwiać oryginalne opancerzenie i uzbrojenie sprzed kilkuset lat, co jest prawdziwą gratką dla wszystkich miłośników historii militariów. Ponadto, na Wawelu znajdują się Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, które dają możliwość odbycia niezapomnianej podróży w czasie do XVI wieku.

Kazimierz

Omawiając atrakcje Krakowa, należy wspomnieć o słynny Kazimierzu. Ta fascynująca dzielnica jest przepełniona klimatycznymi knajpkami, a znajdujące się tam budynki stanowią prawdzie perły architektury. Na Kazimierzu znajduje się słynna Bazylika Bożego Ciała w Krakowie. Jest to kościół wyróżniający się wielkością i nieszablonowymi rozwiązaniami architektonicznymi. Ponadto, dzielnica daje możliwość zwiedzania żydowskich cmentarzy oraz licznych synagog. Na jego terenie mieści się też Muzeum Etnograficzne. Warto dodać, że najwięcej zabytków kultury żydowskiej w Krakowie można podziwiać na ulicy Szerokiej. Są to między innymi majestatyczne domy wzniesione w XVII i XVIII wieku. Poza tym, na wspomnianej ulicy znajdują się budynek rytualnej łaźni oraz synagoga Wolfa Poppera (Bociana).

Dodaj komentarz