Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Przychodzi taki moment w naszym życiu, kiedy chcemy zmienić otoczenie i szukamy nowej pracy. Często bywa to dość żmudne, ponieważ wysyłamy wiele CV, a i tak sporo z nich trafia w próżnię. Niestety, taki jest klimat, że wiele osób chce otrzymać wolny wakat w danym przedsiębiorstwie. Strój wyrażający szacunek jest ważny, dlatego powiemy sobie o nim więcej, w kontekście rozmowy kwalifikacyjnej.

Jak panowie powinni ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Samo zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną jest ważnym punktem, który sprawi, że albo otrzymamy pracę bądź przejdziemy do dalszego etapu, albo się z nami potencjalny pracodawca pożegna. Dlatego istotny jest strój wyrażający szacunek i powagę sytuacji. Istotne jest to, czy jest to stanowisko do pracy fizycznej, czy aplikujemy na osobę decyzyjną w danej firmie. Absolutną podstawą, niezależnie od charakteru firmy jest długa koszula. Zdecydowanie nie polecamy krótkiej koszuli, która nie ma wiele wspólnego z elegancją, a już absolutnym kryminałem jest zakładanie marynarki do koszuli z krótkim rękawem. Co do spodni, to na pewno powinny być dobrze skrojone pod naszą sylwetkę i komponować się z górą stroju.

Dość oczywistą rzeczą jest to, że obuwie powinno być eleganckie i oficjalne. Nie ubierajmy żadnych sandałów, trampek, które będą obniżać naszą pozycję w negocjacjach i będziemy gorzej postrzegani przez potencjalnego pracodawcę. Warto zawczasu wypastować buty, aby się dobrze prezentowały i tym samym będziemy wyglądać jeszcze lepiej.

Co z ubiorem kobiet na rozmowę kwalifikacyjną?

Nie ma co się oszukiwać, że kobiety mają większe poczucie gustu od panów i nie mają większych problemów z dopasowaniem stylizacji na rozmowę kwalifikacyjną. Podobnie jak u mężczyzn podstawą jest to, aby ubrania były schludne, jednak trzeba powiedzieć, że czasami zdarza się, że kobiety nadmiernie przesadzają z wyglądem i ubiorem. Co mamy zatem na myśli? Przede wszystkim zbyt wulgarny strój, który nie ma nic wspólnego ze skromnością i nawet potrafi przykryć pewne mankamenty w wykształceniu czy doświadczeniu wymaganym na takim stanowisku. Nie jest to dobre podejście, ponieważ skutki tego będą opłakane.

Kobiety mogą postawić na elegancki komplet z marynarki i spodni. Jak najbardziej można założyć gustowny żakiecik, chociaż nie ma co ukrywać, że również koszula będzie świetną opcją. Co do dołu stroju, to pozostawiamy tutaj wszelką dowolność, ponieważ zarówno spodnie, sukienka, jak i spódnica będą świetnymi opcjami, o ile będą dobrze dopasowane do siebie. Pamiętajmy, żeby zachować tutaj klasę, aby potencjalny pracodawca mógł nas za to docenić i w pełni skupić się na naszym CV.

Mamy nadzieję, że te rady pomogą wam odnieść sukces na rozmowie kwalifikacyjnej, ale pamiętajcie – liczy się przede wszystkim to, co mówicie, a gdy będzie szło to z gustownym strojem, który jest czysty i wyprasowany, to wasze szanse na otrzymanie stanowiska zdecydowanie wzrosną!

Dodaj komentarz