Jak prawidłowo stosować leki przeciwbólowe?
Sięgając po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty chcemy szybko uśmierzyć ból. Musimy jednak pamiętać, że takie leki mogą mieć skutki uboczne. Przed przyjęciem leku przeciwbólowego powinniśmy dokładnie przeczytać ulotkę dołączona do opakowania. Tabletki najlepiej wybierać kierując się ich działaniem. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze leki przeciwbólowe i rodzaj dolegliwości, na które pomagają.
PARACETAMOL – sprawdza się w przypadku bólów brzucha, mięśni, kości, zębów, głowy, w nerwobólach, bólach miesiączkowych i gorączce. Jest najbezpieczniejszym lekiem przeciwbólowym – mogą go stosować kobiety w ciąży, nadciśnieniowcy i chorzy na cukrzycę.
IBUPROFEN – pomaga przy różnego rodzaju bólach (głowy, mięśni, menstruacyjnych), ale jako lek przeciwzapalny polecany jest także w chorobach stawów i po urazach. Powinny go jednak unikać osoby z astmą, niewydolnością nerek, wątroby bądź serca. Lek ten może wywoływać reakcje alergiczne.
KWAS ACETYLOSALICYLOWY – łagodzi gorączkę, bóle mięśni i stawów, bóle zębów i głowy. Jego małe dawki stosuje się przy zawale serca, chorobie wieńcowej czy udarze mózgu, ponieważ działa przeciwzakrzepowo.
NAPROXEN – polecany jest szczególnie w przypadku bólów reumatycznych oraz ostrego napadu dny moczanowej i ostrych bólów mięśniowych. Warto wiedzieć, że lek ten podrażnia żołądek, dlatego najlepiej przyjmować go jednocześnie z lekami osłonowymi.
PYRALGINA – wskazana w leczeniu bólów głowy, zębów, kolek jelitowych, nerkowych i żółciowych, bólów pooperacyjnych, które towarzyszą nowotworom i chorobom reumatycznym. Należy ją stosować w ostateczności, gdy inne tabletki nie zadziałają, gdyż może powodować groźne dla zdrowia działania uboczne, np. uszkodzenie szpiku.
Chcąc szybko i bezpiecznie ulżyć sobie w cierpieniu, koniecznie przestrzegaj poniższych zasad:
– leki przeciwbólowe przyjmuj zawsze w pierwszej fazie bólu (wtedy są najbardziej skuteczne)
– nigdy nie przekraczaj na własną rękę zalecanej przez producenta dawki leku. To nie zwiększy efektu przeciwbólowego, a tylko podniesie ryzyko pojawienia się skutków ubocznych
– większości leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty nie wolno łykać na czczo. Najlepiej zjeść wcześniej coś lekkostrawnego (ciężkostrawny i obfity posiłek może opóźnić działanie leku)
– tabletki należy popić letnią wodą (bardzo ciepła zaburza ich wchłanianie, tak samo jak słodkie, gazowane napoje, soki, kawa oraz herbata)
– stosując leki przeciwbólowe należy zrezygnować z picia alkoholu. Takie połączenie może zniszczyć wątrobę.