Hipochondria to nadmierna dbałość o własne zdrowie. Osoba nią dotknięta zwana hipochondrykiem potrafi symulować choroby oraz wyolbrzymiać niegroźne symptomy. Zjawisko to bywa trudne do wyleczenia, gdyż problem tkwi w psychice danej osoby. Odczucia i głęboką wiara w istnienie groźnego problemu często powoduje odczuwanie bólów o charakterze psychosomatycznym.
Od dłuższego czasu ludzka świadomość odnośnie chorób oraz prawidłowego dbania o własne zdrowie znacznie wzrosła. Na rynku łatwo dostępne są liczne materiały o tej tematyce, dodatkowo telewizja, radio, gazety systematycznie przypominają nam o konieczności badań okresowych, zmianie trybu życia i odżywiania. Niejednokrotnie strach budzą również felietony i materiały poświecone epidemią, śmiertelnym chorobą i zakażeniom. W obliczu takie j sytuacji wielu z nas głęboko zaczyna zastanawiać się jak zadbać o swoje zdrowie? O ile zmiana będzie polegać na porzuceniu szkodliwych nałogów, zwiększenia ilości ruchu czy spożywania większej ilości warzyw i produktów bogatych w błonnik, nie ma powodów do obaw. Zmiany o tym charakterze mogą rzeczywiście nam pomóc a badania profilaktyczne uratować życie.
Jak wiadomo jednak w niczym nie wolno przesadzać, nadmierna troska może bowiem przerodzić się w hipochondrie. Jeśli badania kontrolne nie wskazują na żadne niepokojące objawy nie ma potrzeby „wyszukiwania” nie istniejących problemów. Zachowania zaradcze jak: nieustanne mycie rąk, omijanie sklepów czy autobusów pełnych potencjalnych nosicieli zarazków, bezustanne wizyty u lekarza są zbyteczne. Ludzki organizm musi bowiem stykać się z przeróżnymi bakteriami by nabrać naturalnej odporności. Pamiętajmy zażywanie reklamowanych specyfików mających wzmocnić nasz organizm bez konsultacji z lekarzem również może być groźne w skutkach. Jeśli w obawie przed chorobami zaczynamy zastanawiać się nad każdym pojawiającym się objawem jako ewentualnym symptomem groźnej choroby, popadamy w skrajność. Wierząc bowiem głęboko, że jesteśmy chorzy możemy sami podświadomie wywoływać bóle psychosomatyczne, nie mające nic wspólnego z rzeczywistością.
Jeśli dojdzie do takich odczuć, większość czasu i myśli zaprząta nam dbanie o własne zdrowie i nie jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić, jesteśmy narażeni na hipochondrię. W takim wypadku potrzebna jest pomoc specjalisty: terapeuty, psychologa, psychiatry, problem tkwi bowiem w psychice danej jednostki, pomoc lekarska najczęściej polega na wsparciu w pokonaniu irracjonalnych zachowań i lęków.