Przyczyny bezpłodności u mężczyzn

Kiedy pojawia się problem ze spłodzeniem dziecka, przebadać powinni się oboje przyszli rodzice. Problem niepłodności u panów stanowi aż czterdzieści procent wszystkich problemów z zajściem w ciążę.

Nie zawsze jednak niepłodność męska jest niewyleczalna. Brak płodności nie musi od razu skazywać na bezdzietność. Często niepłodność myli się z bezpłodnością, jednakże bezpłodność u mężczyzny to zupełnie coś innego niż niepłodność. Należy odróżniać oba te zjawiska. Bezpłodność oznacza brak możliwości naturalnego spłodzenia dziecka, jej powodem może być brak jąder lub zanik produkcji plemników. Niepłodny mężczyzna zaś to ten, który ma okresowe zaburzenia płodności, które podlegają leczeniu, dając tym samym szansę na ojcostwo.

Choć najczęściej mężczyźni czują opory przed przebadaniem się, to jednak badanie płodności mężczyzny jest bardzo istotne w postawieniu diagnozy oraz ustanowieniu prawidłowego leczenia. Niepłodność można stwierdzić, kiedy w czasie jednego roku przy regularnych i częstych stosunkach seksualnych bez zabezpieczenia, kobieta nie zachodzi w ciążę. Po tym czasie należy odwiedzić lekarza i wykonać badanie płodności mężczyzny i kobiety.

Poza tym w czasie starania się o dziecko należy wykluczyć ze swojego życia czynniki, które mogą niekorzystnie wpływać na płodność: ciężkostrawną i niezdrową dietę, przegrzewanie w postaci np. częstego korzystania z sauny, gorących kąpieli, papierosy, alkohol. Leczenie męskiej niepłodności wiąże się często z zastosowaniem odpowiedniej kuracji hormonalnej – czyli tak niewiele potrzeba, by móc zostać ojcem. Poza tym niepłodny mężczyzna, w zależności od powodów niepłodności, może przejść jeszcze inne drogi prowadzące do płodności. Leczenie męskiej niepłodności spowodowanej zablokowaniem przewodów nasiennych lub żylakami powrózka nasiennego polega na chirurgicznej interwencji. W przypadku neurologicznych zaburzeń, które uniemożliwiają ejakulację, stosuje się reprodukcję asystowaną (elektroejakulację). Poza tym często stosowane są leki zwiększające produkcję spermy oraz przeciwdziałające infekcjom.

Dodaj komentarz