5 porad językowych od najlepszych poliglotów

5 porad językowych od najlepszych poliglotów

skuteczna nauka

Uczysz się języka obcego i sprawia ci to trudności? Być może powinieneś pomyśleć nad zmianą stylu nauki. Jednym z rozwiązań, które mogą ci pomóc jest zastosowanie się do rad i wskazówek osób, dla których nauka języka nie jest żadną trudnością. Poligloci, bo o nich mowa, to osoby, które płynnie opanowały znajomość kilku a czasem nawet kilkunastu języków.

Sprawdźmy w jaki sposób. Ich rady mogą bowiem okazać się bezcenną dla ciebie wskazówką, dzięki której nauka stanie się znacznie łatwiejsza.

Pamiętaj o regularnym uczeniu się

Ta rada wydawać się może oczywista, tymczasem wielu z nas napotykając trudności w nauce języka odpuszcza sobie regularną naukę nowych słówek. To błąd. Wbrew pozorom, nie musisz każdego dnia poświęcać wielu godzin na naukę, niemniej jednak codzienne wracanie do tego co już umiesz oraz poszerzanie zakresu słownictwa to najprostszy sposób na osiągnięcie sukcesu. Regularne uczenie się poleca między innymi znany bloger i poliglota Simon Ager.

Otaczaj się językiem

Steve Kaufmann – poliglota, który zna obecnie kilkanaście języków obcych radzi wszystkim osobom, które uczą się języka obcego, by otaczały się nim w jak największym stopniu. W jaki sposób możesz to zrobić? To bardzo proste. Wystarczy, że poza podręcznikami sięgniesz również po inne książki o interesującej cię tematyce napisane w obcym języku. Poza tym słuchaj muzyki, oglądaj obcojęzyczne filmy i programy, odwiedzaj również strony językowe.

Rozmawiaj

To rada, którą często możemy usłyszeć od nauczycieli języków obcych. Nie da się ukryć, że musi być skuteczna, skoro zachęcają do tego również poligloci. Bardzo wielu z nich mówi, że to właśnie podczas dialogów z innymi osobami możemy nauczyć się najwięcej. Wykorzystaj to więc i nie bój się nawiązywać nowych kontaktów, zarówno w życiu realnym, jak i online. Prowadząc rozmowy uczysz się nowych słów, prawidłowej wymowy oraz pewności siebie. Co więcej, rozmowa to również najskuteczniejszy sposób na poznanie zasad gramatyki w praktyce. Jak mówi znana poliglotka Kató Lomb uczenie się gramatyki z języka nie zaś języka z gramatyki znacznie zwiększa twoją szansę na sukces. Wykorzystaj to.

Rozpieszczaj się i nagradzaj

Aby skutecznie uczyć się języków obcych musisz zadbać o to, by nie stracić motywacji. Poligloci zgodnie twierdzą, że bardzo pomocne może być wyznaczanie sobie kolejnych małych celów np. opanowania 500 słów, zdania egzaminu, nauki poprawnej wymowy określonych słów. Po zrealizowaniu takiego celu warto nie tylko wyznaczyć sobie kolejny, ale również zadbać o swoje przyjemności i np. w ramach nagrody za postępy kupić sobie coś o czym marzyliśmy lub spędzić miło dzień. Nagrody w uczeniu się języków wykorzystywał między innymi włoski poliglota Luca Lampariello.

Ucz się praktycznie

Jeśli zależy ci na tym by szybko opanować nowe słowa zadbaj o umieszczenie ich w kontekście. O wiele szybciej zapamiętasz nowe słowa i zwroty jeśli “umieścisz je w kontekście” czyli pomyślisz o codziennych sytuacjach, w których dane słowo lub zwrot może okazać się przydatne. Doskonałym uzupełnieniem tej metody jest np. odgrywanie scenek czy wymyślanie dialogów, w których wykorzystasz nowo poznane słowa.

Jak widzisz, rady poliglotów nie są szczególnie skomplikowane, zaś ich zastosowanie może znacząco ułatwić ci proces nauki. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat i uczyć się jeszcze bardziej efektywnie warto poszukać w sieci artykułów o skutecznej nauce języków obcych. Porady w nich zawarte warto wcielić w życie. Wszystko po to, by znacząco poprawić efektywność uczenia się.

Dodaj komentarz