Obróbka piaskowca

Piaskowiec jako materiał budulcowy zalicza się do jednych z raczej lubianych w naszym kraju skał stosowanych w przemyśle budowniczym. W Polsce najogromniejsze jego pokłady istnieją w obszarach Karpat, Gór Świętokrzyskich tudzież na Śląsku.

Spora dostępność materiału ma wpływ na jego osiągalne ceny oraz rozległe używanie.

Piaskowiec zalicza się do nader łatwych w obróbce surowców. Dopiero co odkryty jest miękki, po jakimś czasie w znacznym stopniu wzmacnia.

Materiał ten znajduje aplikowanie w przemyśle budowniczym osiedlowym, wiejskim i indywidualnym. Najczęściej wykorzystywany jest do wykończenia zewnętrznej części domów.

Nie są to jego pojedyncze wdrożenia. Dzięki dużej podatności na obróbkę niesłychanie popularne jest rzeźbienie w piaskowcu. Budulec przytoczony jest powszechnie aplikowany w kamieniarstwie, używa się go także do rzeźby ogrodowej, konstrukcji kominków. Elementy wypracowane z piaskowca bez trudności jest poddać reperacji.

Obróbka ręczna piaskowca znalazł wykorzystanie w wytwórczości nagrobków. Do chwili obecnej modne pomniki granitowe nie posiadały tak specyficznych i indywidualnych cech jak te wytworzone z piaskowca. Ich produkcja przywodziła pracę masową. Którykolwiek pomnik zbudowany z piaskowca ze względu na unikalne własności tego półproduktu jest oryginalny.