Zaburzenia wczesnodziecięce

Zaburzenia wczesnodziecięce

Każdy rodzic marzy o tym, by jego dziecko urodziło się zdrowe i by rozwijało się w prawidłowy sposób. W większości przypadków te marzenia się spełniają. Są jednak rodzice, których dzieci nie mają tyle szczęścia. Jakie zaburzenia wczesnodziecięce pojawiają się najczęściej? W jaki sposób może sobie z nimi radzić współczesna medycyna?

Czym są zaburzenia wczesnodziecięce?

Zaburzenia wczesnodziecięce to zaburzenia w rozwoju dziecka, które sprawiają, że niektóre procesy przebiegają znacznie wolniej niż zazwyczaj. Często zaburzenia takie ustępują, tym bardziej, że współczesna medycyna jest z stanie sobie z nimi coraz lepiej radzić. Jeśli rodzice w porę dostrzegą problemy i rozpoczną terapię, zaburzenia takie można pokonać. Niestety są i takie sytuacje, gdy mimo wcześnie postawionej diagnozy problemu nie można do końca wyeliminować. Jakie zaburzenia są dość częste? Jednym z takich dość powszechnie pojawiających się problemów są problemy ze wzrokiem, przy czym jednym z bardziej niepokojących objawów bywa zez. Nieprawidłowy sposób trzymania głowy oraz zaburzone procesy ruchowe to kolejne problemy, z którymi rodzice małych dzieci dość często zgłaszają się do lekarza. W przypadku nieco starszych dzieci problemem dość częstym okazują się również zaburzenia mowy.

Skąd biorą się zaburzenia wczesnodziecięce?

W większości przypadków przyczyną problemów związanych z nieprawidłowym rozwojem dziecka okazuje się jego niedotlenienie. Zazwyczaj dochodzi do niego w trakcie porodu lub też wkrótce po akcji porodowej. By uniknąć problemów związanych z niedotlenieniem, bardzo ważne jest możliwie jak najszybsze oczyszczenie dróg oddechowych dziecka. Niestety nie zawsze odsysanie, przeprowadzone zaraz po porodzie, jest w stanie zapewnić dziecku prawidłowy rozwój. Za zaburzenia wczesnodziecięce mogą też odpowiadać wady wrodzone, które pojawiają się w centralnym systemie nerwowym lub też dotyczą narządów zmysłu. Problemy związane z przemianą materii oraz problemy emocjonalne, np. brak zainteresowania ze strony rodziców, to kolejne przyczyny zaburzeń, z którymi maleńki człowiek musi się zmierzyć już w pierwszych miesiącach swego życia. A w jaki sposób może mu pomóc w walce o zdrowie współczesna medycyna?

Medycyna kontra zaburzenia w rozwoju dziecka

Leczenie zaburzeń uzależnione jest od ich rodzaju oraz od tego, na jakim etapie rozwoju dziecka zostały one wykryte. Im wcześniej, tym lepiej. Lekarz musi też postawić odpowiednią diagnozę. Pomaga mu w tym zarówno rozmowa z rodzicami, jak i seria badań. Pomocne są m. in. testy, w czasie których lekarz może sprawdzić odruchy dziecka. Czasem ważne stają się i inne badania, np. prześwietlenia lub badania rentgenowskie. Dzięki nim można ustalić, jakie czynniki są odpowiedzialne za problemy, co pozwala na podjęcie w porę odpowiedniej terapii.

Dodaj komentarz