Trendy w ogrodnictwie

Trendy w ogrodnictwie

Ostatnie miesiące uświadomiły wielu osobom, jak ważny dla codziennego życia jest kontakt z naturą. Przyroda ma na nas kojący wpływ, a obcowanie z nią pozwala wyciszyć się i zapomnieć o stresie. Nie bez powodu zainteresowanie ogrodnictwem zatacza coraz szersze kręgi. Ci z nas, którzy posiadają ogród lub działkę, wytchnienia od codzienności mogą szukać w sadzeniu i pielęgnacji kwiatów lub krzewów. Jest jednak wiele roślin, które z powodzeniem można hodować również na balkonie czy parapecie, a nawet w zacienionej części mieszkania. Jak wiele dziedzin życia, i w uprawie ogrodu obserwuje się pewne trendy, które w zależności od aktualnej mody nasilają się lub słabną.

Ogrody na dachu

W ostatnich latach coraz częściej zwraca się uwagę na to, jak bardzo potrzebne są tereny zielone w miastach. Jakby w odpowiedzi na zapotrzebowanie, coraz więcej ogródków zaczęło powstawać na każdej wolnej przestrzeni – na przykład na fragmentach dachów. Trend ten zapoczątkowany został w metropoliach takich jak Nowy Jork, z powodzeniem rozprzestrzenił się jednak i w mniejszych miejscowościach. Nic dziwnego, ponieważ takie ogrody nie tylko wyglądają pięknie, ale i mają dobroczynny wpływ na środowisko. Jeśli jednak nie mamy do dyspozycji ani ogródka, ani dachu, warto pomyśleć nad zagospodarowaniem parapetu. Świetnie sprawdzą się kolorowe kwiatki takie jak pelargonie lub begonie. Pięknie będzie wyglądać również posadzona w doniczkach lawenda.

W duchu eko

W świadomości społecznej coraz częściej gości ważny temat, jakim jest ochrona środowiska. Dużo mówi się nie tylko o ochronie lasów czy o zagrożonych gatunkach zwierząt, ale też o warunkach rodzimych upraw. Stąd też wiele z nas decyduje się na hodowanie własnych warzyw. Posiadacze ogródka z pewnością znajdą grządkę, którą mogą poświęcić pod uprawę pomidorów, rzodkiewek czy marchewki. Jedzenie z własnego ogródka na pewno będzie mieć niepowtarzalny smak, jest to również ciekawe doświadczenie. Taką zabawę można zaproponować również dzieciom, które z przyjemnością będą doglądały mini upraw. Ci z nas, którzy nie posiadają grządek, mogą zainteresować się uprawą ziół w doniczkach. Na kuchennych parapetach czy blatach niedaleko okna znakomicie odnajdą się bazylia, rozmaryn, szczypiorek czy mięta.

Dzikie łąki

W trendy ekologiczne doskonale wpisują się coraz częściej powstające dzikie łąki. Niekoszone trawy i polne kwiaty są oazą dla owadów, a zwłaszcza pszczół. Mogą stanowić też schronienie dla małych zwierząt, na przykład jeży. Są ważną częścią ekosystemu, ograniczają odparowywanie wody z gleby. Taką łąkę warto urządzić w przydomowym ogródku. Kolorowe polne kwiaty nie tylko cieszą oko, ale też oszałamiająco pachną. Doskonale nadadzą się chabry, maki, maciejka, bławatki i krwawnik pospolity. Zaletą takich łąk jest również to, że kwiaty te są stosunkowo łatwe w uprawie.

Dodaj komentarz