Szkoły językowe – czy warto z nich korzystać?

W dzisiejszym świecie znajomość języka nie jest już niczym ponadprzeciętnym. Mnóstwo jednostek, niekiedy nawet niesłychanie młodych, płynnie posługuje się angielskim lub innym językiem. Wydaje się wręcz, że znajomość języka innego niż swojski stała się nieodzownością.

Bez znajomości języka obcego ciężko będzie znaleźć dobrą pracę. Niemal każde ogłoszenie zawiera fragment o znajomości języka angielskiego w piśmie. Częstokroć jest to wymagane, nawet, gdy okazja na korzystanie takiego języka w profesi jest bardzo mała.

Jest też masa innych powodów, dla jakich nauka języka jest obecnie tak samo istotna, jak obsługa kompa czy umiejętność prowadzenia samochodu. Bez niej po prostu będzie nam w egzystowaniu ciężej.

Mówi się co prawda, że na edukację w życiu nie jest za późno, niemniej sporo lepszym rozwiązaniem jest, gdy zaczniemy ją jak najwcześniej. Pomóc może w tym nie tylko powszechna szkoła, ale i fachowa szkoła językowa.

Jaka jest przewaga takiego rozwiązania? Przede wszystkim, dobra szkoła jezykowa –
gwarantuje w znacznym stopniu wykwalifikowaną kadrę. Często jednostki te współpracują z tak zwanymi native speakerami, to znaczy jednostkami, dla których język, którego uczą jest zarazem językiem ojczystym. Czyż nie odpowiedniej uczyć się angielskiego od Amerykanina, niż od postaci, której kontakt z językiem obcym ograniczał się zaledwie do studiowani anglistyki?

Następną podstawową sprawą jest indywidualne podejście do słuchaczy. Szkolne klasy liczą nagminnie po dwadzieścia, a nawet trzydzieści jednostek, nad których edukacją czuwa tylko jeden pedagog. Czy to nie za mało? W szkołach językowych grupy są znacznie mniejsze i raczej nie przekraczają sześciu ludzi. Pozwala to na przystosowanie programu do każdego z członków grupy.

Nauka języka w szkole językowej często jest też możliwa dla dzieci. Pożądane byłoby zapisać tam swoją pociechę nawet w wieku przedszkolnym. Da jej to zdecydowaną przewagę nad rówieśnikami. Przełoży się też na jej szanse na udaną przyszłość. I nie jest tu mowa jeno o przyszłości zawodowej. Znajomość słów obcych otwiera także drogę przed zwiedzaniem odległych krajów z zupełnie innej perspektywy.

Pożądane byłoby w następstwie tego zacząć uczyć się języka obcego jak najwcześniej. W końcu jest to w dzisiejszych czasach jedna z w największym stopniu niezbędnych umiejętności.

Dodaj komentarz