Smog a wybór maski antysmogowej

Pierwsze dni jesieni niestety nie rozpieszczają nas ciepłem. Wraz z jesienią przyszło mocne ochłodzenie i deszcze. W Krakowie sezon grzewczy rozpoczął się w środę 20 września. Wraz z nim rozpoczął się także sezon na smog!

Smog w Krakowie

Dla mieszkańców Krakowa rozpoczęcie sezonu grzewczego wiąże się z końcem świeżego powietrza. Kiedy ruszają piece grzewcze, nad Krakowem zaczyna unosić się trująca chmura. Niestety zima w mieście nie należy do najprzyjemniejszych pór roku. Z pewnością też nie do najzdrowszych.

Według „Gazety Krakowskiej” już we wtorek, czyli dzień przed oficjalnym rozpoczęciem sezony grzewczego, stacje pomiarowe zaczynały szaleć. Po raz pierwszy od końca zimy dopuszczalne stężenie PM 50 zostało mocno przekroczone, na ulicy Dietla nawet ośmiokrotnie!

Przygotowując się do zimy pomyślmy o domowych przetworach, ciepłych ubraniach, ale także o masce antysmogowej, która pomoże zminimalizować uszczerbek na zdrowiu spowodowany toksyczną chmurą.

Jak wybrać maskę antysmogową?

Dziś nawet na polskim rynku mamy do wyboru ogromną ilość modeli, wzorów i producentów masek antysmogowych. Jak się w nich wszystkich nie pogubić? Jak wybrać najlepszą maskę antysmogową? Warto zwrócić uwagę na 3 najważniejsze cechy:

jakość filtru – filtr to serce każdej maski antysmogowej. Warto zwrócić uwagę z czego jest wykonany, przed jakimi zanieczyszczeniami będzie nas chronił, a także ile kosztują dodatkowe filtry. Przy dużym stężeniu smogu, kiedy często jesteśmy na zewnątrz, filtr potrafi zużyć się w zaskakująco szybkim tempie. O filtrach już pisaliśmy, także zapraszamy do lektury naszego wpisu.
budowa maski – modny wzór to jedna sprawa. Jednak dla zapewnienia bezpieczeństwa sobie i swojej rodzinie musimy zwrócić uwagę na szczelność maski. Ważne jest, aby przylegała do twarzy, a także aby miała możliwość dopasowania do kształtu twarzy. Dodatkowym atutem, szczególnie przy drogich maskach, jest możliwość wymiany filtra. Nie każda taką posiada, także bądźcie czujni, aby nie kupować jednorazówek.
cena – nie kryjmy – to również jest ważne. Niejednokrotnie producenci masek antysmogowych ustalają astronomiczne ceny za maski antysmogowe, tłumaczyć się najnowszą technologią. Nie dajmy się oszukać. Dobrej jakości, miejska maska antysmogowa nie musi być znowu aż tak droga. W okolicach 100 zł kupicie już naprawdę bardzo dobrą maskę z wymiennymi filtrami. Oczywiście, jeśli chcecie kupić maskę sportową, w której będziecie mogli biegać – liczcie się z większym kosztem.

To trzy najważniejsze cechy masek antysmogowych, na które musicie zwrócić uwagę przy ich kupnie. W ten sposób zapewnicie sobie bezpieczeństwo, komfort, jednocześnie nie bankrutując.

Dodaj komentarz