Serniki i pierniki w polskich domach

Serniki i pierniki w polskich domach

Domowe ciasta, jakie jak serniki i pierniki królują na polskich stołach, zwłaszcza w okresie świąt Bożego Narodzenia. Jednak również w pozostałe pory roku większości z nas zechce się dobrego sernika lub piernika. Przy czym rzadko zastanawiamy się jaki to będzie ciasto dokładnie. W końcu przepisy na serniki i przepisy na pierniki mnożą się jak grzyby po deszczu, a i tradycyjnie podawanych rodzajów tych ciast jest mnóstwo.

Jakie serniki są w polskich domach?

Sernik krakowski
To tradycyjny sernik polski, pieczony w prostokątnej formie z gęstej masy twarogowej z dodatkiem bakalii. Posiada spód w postaci kruchego ciasta i wierzch z kratki zrobionej z kruchego ciasta. Całość piecze się razem, bez wcześniejszego podpiekania spodu. Niewątpliwą zaletą tego ciasta jest to, że długo zachowuje świeżość. Dlatego wiele pań domu piecze go wcześniej na święta, a następnie przechowuje w lodówce, czy chłodnej spiżarni.

Sernik wiedeński
Kremowy i puszysty sernik bez spodu. Swój smak i konsystencję zawdzięcza dużej ilości jajek, tłustemu twarogowi i kandyzowanej skórce. Jest wdzięczny w pieczeniu, ponieważ nie pęka oraz zwykle nie opada. Piecze się go w nie za wysokiej temperaturze, dzięki czemu jest wilgotny.

Sernik kropla rosy
To niezwykle delikatny sernik, na wierzchu którego znajduje się chrupiąca piana, a na spodzie kruche ciasto. Głównymi składnikami jest tłusty twaróg, budyń śmietankowy i dużo mleka.

Sernik gotowany
Prosty w przygotowaniu, choć trochę niezwykły. Zamiast piec masę, to ją gotujemy. Dzięki temu sernik jest charakterystycznie gęsty i zwarty ale także nie opada i szybko się go przygotowuje. Przekładamy go kruchymi herbatnikami, a na wierzch możemy wylać polewę czekoladową.

Sernik Izaura
To pyszne połączenie masy serowej i mocno kakaowego kruchego ciasta. Przynajmniej w klasycznej wersji, gdyż są jeszcze przypominające murzynka lub polewą czekoladową.

Sprawdź również przepisy na serniki w portalu Delektujemy.pl!

Najpopularniejsze pierniki w Polsce

Pierniki toruńskie uważane są już za polski skarb kulinarny. Są to bowiem najlepsze w Polsce pierniki, których tradycja wypiekania sięga średniowiecza. Choć nie można ukryć, że sam pomysł na korzenne ciasteczka pochodzi z miast niemieckich. Przy czym nazwa piernik odwoływała się zarówno do miękkich, pulchnych ciasteczek, twardych figur, będących ozdobą jak i trwałego prowiantu wojskowego. Wszystko to było piernikiem. Wśród pierników toruńskich najsłynniejsza jest katarzynka w kształcie sześciu połączonych kół. Tradycyjnie wypiekanie katarzynek zaczyna się 25 listopada, czyli w dzień Św. Katarzyny.

Dodaj komentarz