Przed adopcją zwierzęcia potrzebna Ci wiedza o nim

Każdy z nam miał kiedyś chwilę, w której chciał sprawić sobie jakieś domowe zwierzątko. Nie koniecznie mowa tu o psie czy kocie, ale o chomiku, króliku czy nawet rybkach do akwarium. Wielu z nas jednak postanowiło, zamiast kupować pod wpływem impulsu poczekać i może trochę się o takim zwierzaku dowiedzieć. A taka wiedza jest niezbędna, żeby zająć się jakimś stworzeniem, zwłaszcza takim, z którym do tej pory nie mieliśmy do czynienia.

Idealne zwierzę dla dziecka
Królik czy chomik mogą nam się wydawać wspaniałe dla dziecka. Nauczą je empatii i odpowiedzialności, pokażą, jak kochać. Problem jest w tym, że rodzice często kupują takie zwierzaki w ciemno, nie informując w ogóle swojej pociechy, że planują sprawić jej taki prezent. Dodatkowo sam zwierzak stanowi prezent, mało który rodzic kupuje dodatkowo sprawdzoną książkę o opiece. W ten sposób dziecko nie ma teoretycznego przygotowania do zajęcia się swoim nowym zwierzęciem. Poza tym może się bardzo szybko rozczarować, bo wbrew pozorom małe i puchate zwierzaki wcale nie lubią być przytulane czy traktowane jak zabawka.

Opiekowanie się zwierzęciem nie jest proste
Bez względu na to, czy kupimy świeżo narodzone zwierzę, czy już odchowany egzemplarz, zawsze będzie trzeba się nim opiekować. Oczywiście w tym pierwszym przypadku będziemy musieli starać się sami i nauczyć wielu rzeczy naszego nowego przyjaciela, ale z dorosłym okazem wcale nie musi być łatwiej. Wręcz przeciwnie, zwierzaki w tym wieku mogą mieć wyrobione pewne nawyki, które nie będą się nam podobać, a których oduczenie ich może zająć nam naprawdę masę czasu i kosztować nas nasze nerwy. Dodatkowo nie można opierać się na mitach, zabierając do domu zwierzaka. To, że rybki wydają nam się na pierwszy rzut oka bezproblemowe, nie oznacza wcale, że możemy je zostawić same na miesiąc i oczekiwać, że nic złego się z nimi nie stanie.

Wiedza, potem adopcja
Wiedza o tym, jak obejść się ze zwierzęciem, jest niezbędna dla każdego, kto chce się takim zwierzęciem zająć. Nie można dopuścić do sytuacji, w której zwierze adoptujemy i dopiero od tego momentu zaczynamy się o nim uczyć. Przed adopcją musimy być pewni kilku najważniejszych rzeczy: czym możemy karmić naszego zwierzaka, jakie środowisko będzie dla niego najlepsze do życia, czy mogą bawić się z nim dzieci, czy może być w klatce sam, czy potrzebuje towarzysza. No i oczywiście wiedza o potencjalnych chorobach, które może przyjść nam diagnozować samodzielnie, zwłaszcza w czasie teleporady. Musimy się upewnić, że nasz zwierzak będzie miał godne warunki do życia i że jesteśmy w stanie o niego zadbać.

Dodaj komentarz