Pranie rzeczy w pralni chemicznej. Dlaczego warto?

Pranie rzeczy w pralni chemicznej. Dlaczego warto?

Pranie rzeczy w pralni chemicznej może wydawać się niektórym niepotrzebnym wydatkiem. Po co oddawać ubrania do czyszczenia, skoro w każdym domu mamy dostęp do pralki? To prawda, że pranie zawsze można wykonać samodzielnie, ale niektóre tkaniny mogą źle znieść standardowy sposób oczyszczania z użyciem wody i powszechnych detergentów. Jeśli chcesz zadbać o nienaganny stan swoim ubraniom, warto skorzystać z pralni chemicznej.

Co to jest pranie chemiczne?

Pranie chemiczne może wydawać się zagadką. Jak można wyczyścić ubrania na sucho bez pomocy wody ? Proces nie jest skomplikowany, a sam rezultat oczyszczania może być jeszcze lepszy niż w przypadku zwykłego prania. Pierwszym krokiem jest odplamianie wstępne, które odbywa się ręcznie. Pracownik pralni dokładnie sprawdza ubrania lub inne tekstylia i wyszukuje wszelkie zabrudzenia i plamy. Potem pokrywa się je specjalnym środkiem odplamiającym, który dobiera się do pochodzenia i rodzaju zabrudzenia.

Następnie odzież trafia do specjalnej maszyny, która swoim wyglądem nieco przypomina standardową pralkę. Jednak w przeciwieństwie do niej, urządzenie do prania chemicznego do oczyszczania nie używa wody z dodatkiem detergentu, a rozpuszczalnika. Po właściwym czyszczeniu następuje proces płukania (również bez użycia wody) za pomocą specjalnego płynu. Oczyszczone ubrania zostaje wysuszone i wyprasowane. Podczas prania chemicznego używa się znacznie niższej temperatury niż przy oczyszczaniu z użyciem wody.

Sprawdź: Najlepsza pralnia chemiczna na Mokotowie

Pranie rzeczy w pralni chemicznej – korzyści

Oddanie ubrań do pralni chemicznej niesie za sobą wiele korzyści. Oprócz oszczędzania twojego czasu i energii może także pomóc ci zaoszczędzić pieniądze. W jaki sposób? Pranie na sucho to bezpieczny sposób oczyszczania stworzony dla ubrań z tkanin delikatnych, które często są po prostu drogie. Jeśli taka odzież po zabrudzeniu trafi do pralki, może zostać na trwałe zniszczona i nie będzie można już jej włożyć. Pranie chemiczne jest w pełni bezpieczne, dlatego odbierzesz swoją sukienkę, garnitur lub kaszmirowy sweter w nienagannym stanie i nie będzie potrzeby ponownego wybrania się na zakupy.

Niektóre ubrania nie powinny być prane na mokro i często wzmianka o tym znajduje się na metce. Może być to uwarunkowane rodzajem materiału, specjalnym fasonem, który łatwo ulega deformacji. Podatne na zniszczenia mogą być również ozdobne koronki lub wstawki. Tkaniny, takie jak wełna, kaszmir i jedwab, są delikatne i wrażliwe na wodę. Nie można ich bezpiecznie prać w komercyjnej pralce, w której oprócz wody i klasycznych detergentów, ubrania są mieszane i odkształcane. Bardziej wyszukane ubrania, takie jak te z koralikami i innymi dodatkami, również są narażone na znaczne uszkodzenia. Jeśli więc planujesz ponownie włożyć swój elegancki płaszcz lub garsonkę, lepiej nie ryzykować i wybrać się z nią do pralni chemicznej.

Pranie rzeczy na sucho może być także doskonałą metodą do wyczyszczenia dużych tekstyliów, takich jak pościel, zasłony lub koce. Dzięki pralni chemicznej możesz usunąć zabrudzenia z wielu ubrań naraz oraz mieć pewność, że tkaniny zachowają swoją fakturę oraz strukturę. 

Dodaj komentarz