Porównanie popularnych przynęt feederowych: Które są najskuteczniejsze?

Porównanie popularnych przynęt feederowych: Które są najskuteczniejsze?

Z dnia na dzień feeder zyskuje na popularności wśród wędkarzy. Niegdyś kojarzony ze statycznym łowieniem. Dziś ta metoda przynosi często więcej brań niż w przypadku użycia matchówki. Przynęty feederowe to obecnie nie tylko kukurydza, pęczak i robaki. Ryby są dziś dużo bardziej wybredne.

Przynęty – feeder klasyczny

W tej metodzie prym wiodą najpopularniejsze przynęty, które dostępne są w każdym sklepie wędkarski. Często można je kupić również w sklepach zoologicznych oraz supermarketach. Podstawowy podział przynęt feederowych jest identyczny jak w przypadku łowienia na spławik:

  • roślinne – wszelkiego rodzaju ziarna, kawałki owoców, ciasta,
  • pochodzenia zwierzęcego – przede wszystkim robaki, ale także… kawałki mięsa!

Roślinne – kukurydza i nie tylko!

Bez względu na to, jaką metodą wędkujesz, musisz mieć ze sobą przynęty. Feeder pozwala łowić na niemal wszystko, co akurat masz pod ręką! Klastyczna kukurydza z puszki to częsty widok nad wodą. Ryby są jednak przyzwyczajone do tego typu przynęt feederowych. Warto więc zaopatrzyć się w sklepie wędkarskim w coś bardziej wysublimowanego, aby skusić największe okazy.

W Wielkiej Rybie znajdziesz szereg przynęt na feeder. Na stronie https://wielkaryba.pl/przynety-feederowe dostępne są również przynęty roślinne, np. orzechy tygrysie.

Zwierzęce – przede wszystkim robaki

W tym przypadku pewnie masz przed oczami białe robaki, pinkę i dendrobenę. To popularne i tanie robaki, które kupisz w każdym sklepie wędkarskim. Dobry wędkarz wie, że niemal każdy robak nadaje się na hak. Warto pamiętać o ochotce. Ta stosunkowo delikatna i mała przynęta pozwala skusić często ogromne okazy płoci!

Method feeder – na co łowić?

Możesz użyć tych samych przynęt, co do klasyka. Jednak przynęty method feeder mogą być również pływające. Jest to zasługa krótkiego przyponu, który znajduje się w niewielkiej odległości od obciążenia.

W metodzie popularne są zwłaszcza dumbellsy. To niewielkie, zwykle ok. 10 mm, przynęty, które mają niewielką wyporność. Po odklejeniu od podajnika pozwala to na swobodne unoszenie się wabika nad zanętą. Sprawiają również wrażenie lekkich – ryba nie musi podnosić przynęty z dna. W Wielkiej Rybie znajdziesz bogaty wybór dumbellsów, ale także innych przynęt method feeder.

Jaka przynęta najlepsza na feeder?

To pytanie wędkarze zadają sobie od dziesięcioleci. Niestety, ale każda woda rządzi się swoimi prawami. Jedną metodą jest mieć w zanadrzu kilka rodzajów przynęt i zmieniać je w trakcie wędkowania. To, że wczoraj łowiłeś piękne płocie na ananasowe dumbellsy, nie oznacza, że dzisiaj nie skuszą się one na pływającą kukurydzę.

Większość wędkarzy kieruje się jednak zasadą, że w ciepłe dni używamy zapachów słodkich (ananas, wanilia, morwa). Natomiast, gdy woda robi się chłodna, prym wiodą „śmierdziuchy” – kałamarnica, wątróbka, krewetka.

Pamiętaj, że mała ryba nie połknie dużej przynęty. Jednak duża ryba z chęcią skusi się na mniejszy kąsek. Dużo zależy od pory roku, ciśnienia, temperatury wody. A może również od humoru danego gatunku?

Dodaj komentarz